tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

31.12.2021

Bitkisel üretimde 2021’in özeti

 

Bitkisel-uretimde 2021’in-ozeti-1.jpg

Birçok ürün grubu 2021 yılında bir önceki yıla göre olumsuz etkilendi. Hububat grubunda yer alan ürünlerden buğday, arpa ve çavdarda düşüş gözlemlenirken, meyve ve süs bitkilerinde yaşanan artış bu yılın dikkat çeken gelişmeleri arasına girdi.

2021’in son saatleri yaşanırken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bitkisel Üretim İstatistikleri, 2021 verilerini açıkladı. 2021’de hububat grubu ve diğer bitkisel ürünlerde üretimin bir önceki yıla göre yüzde 13,4 oranında azalması dikkat çekiyor. Hububat ürünleri verileri incelendiğinde ise artış yaşanan tek ürün ise mısır oldu. Sebze üretiminde yaşanan artış dikkat çekerken, meyve üretiminde ürüne göre azalış ve artışlar mevcut.

Hububat üretiminde dramatik düşüş 

Hububat üretim rakamlarına bakıldığında, bir önceki yıla göre buğday üretimi yüzde 13,9 oranında azalarak yaklaşık 17,7 milyon ton, arpa üretimi ise yüzde 30,7 oranında azalarak yaklaşık 5,8 milyon ton oldu. Ayrıca çavdar üretimi yüzde 32,4 oranında azalırken, yulaf üretiminin de üretimi yüzde 12,2 oranında düşüş yaşadığı gözlemleniyor. Yüzde 3,8 oranında artış gösteren dane mısır üretimi ise yaklaşık 6,8 milyon ton.

2021 sebzeye yaradı

Sebze grubu düşüşün trend olduğu bu yılda yüzde 1,8’lik artış göstererek 2021 yılını iyi bir noktada sonuçlandırdığı görünüyor. Kök sebze üretimi yüzde 9,6 oranında artarken bu grupta yer alan soğanın 9,6, kuru sarımsağın ise yüzde 13’lük artışı dikkat çekiyor.

Sebze grubunda kapya biber üretiminin yüzde 11 oranında artış göstermesi ise dikkat çeken bir başka gelişme. Sebze üretiminde bir önceki yıla göre azalma eğilimi gösteren ürünler arasında yüzde 0,6 oranı ile beyaz lahana, yüzde 5,7 oranıyla da ıspanak yer alıyor.

 

 

Bitkisel-uretimde 2021’in-ozeti.jpg

Meyve üretimi dalgalı

Meyve üretimi 2021 genelinde yüzde 5,4 oranında artış yaşarken, bu oran üretim rakamlarına 24,9 milyon ton şeklinde yansıyor. Verilere göre elma yüzde 4,5, çilek yüzde 22,4 ve zeytin 32,1 artışla öne çıkıyor. Aynı zamanda bağ üretiminde yüzde 12,8, kirazda yüzde 4,8, kayısıda yüzde 4 oranında azalma yaşanması da dikkat çekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.