tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.10.2021

Bakliyatta piyasa artık TMO’dan sorulacak

Bakliyatta piyasa artık TMO’dan sorulacak

TMO’nun hububat ürünleriyle sınırlı ana görev ve yetkileri bakliyatları da kapsayacak şekilde genişletilirken kuruma tesis ve ortaklık kurma konusunda da ek yetkiler verildi.

Tahıllar başta olmak üzere Türkiye’nin tarımsal üretimi ve bitkisel ürün pazarında kritik öneme sahip olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO) artık yeni bir dönem başlıyor. Kurumun ana statüsünde değişiklik yapılmasını öngören karar Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşlarından biri olan TMO’nun görev ve yetkilerinde köklü değişiklikler öngörüyor.

TMO ilk olarak 1984 yılında belirlenen ana statüsü kurumun işleyiş ve piyasayı düzenlemeye yönelik faaliyetlere ilişkin yetki, uygulama usul ve esasslarını içeriyor. Dün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4518 numaralı Cumhurbaşkanı Kararı ise o tarihten bu yana değişikliğe uğramayan bu statüyü yeniden tanımlıyor.

Ne değişti?

Yeni statüyle birlikte TMO’nun geçmişte hububat ürünleriyle sınırlı olan temel faaliyet kapsamına bakliyatlar da eklendi. Buna göre TMO’nun amaç ve faaliyet konularının başında “Yurtta hububat ve bakliyat fiyatlarının üreticiler yönünden normalin altına düşmesini ve tüketici aleyhine anormal derecede yükselmesini önlemek” geliyor.

bakliyatta-piyasa-artik-tmo-dan-sorulacak1.jpg

Hem hububat hem de bakliyat piyasasını düzenleyici önlemler almak ve diğer tarım ürünlerinde Cumhurbaşkanınca verilecek görevleri yönetmekle yükümlendirilen TMO’nun gerektiğinde fiyat farkıyla ürün satın alma, ürünlerin sınıflandırılması ve stoklanması ile ithalat ve ihracat gibi görev ve yetkileri de bakliyat ürünlerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Fabrika, kooperatif ve şirket kurabilecek

Aslında nohut, kuru fasulye, kırmızı mercimek gibi ürünlerde üretim ya da fiyat dalgalanmaları karşısında TMO’nun devreye girdiği pek çok örnek bulunuyor. Ancak eski ana statüye göre bakliyatlarda TMO müdahalesi Cumhurbaşkanınca verilen karara bağlı yapılan regülasyon ve destek amaçlı alım-satıma dayanıyordu.

Belirlenen ana statüye ise bakliyatlara ilişkin operasyonlar için ek prosedüre gerek duyulmayacak. Aynı şekilde, yeni durumda TMO yurtiçinde ve yurtdışında fabrika, şirket, kooperatif ve test merkezi kurabilme, yurtiçinde lisanslı depoculuk şirketlerine ortak olabilme ve ürün senedi alıp satabilme yetkisine de sahip olacak.

bakliyatta-piyasa-artik-tmo-dan-sorulacak2.jpg

TMO’nun lisanslı depoculuk faaliyetlerinde bu kapsamda dolaşıma giren Elektronik Ürün Senetleri kullanılacak. TMO’nun toplam sermayesinin 2 milyar 550 TL olarak belirlendiği ana statüde dijital ortamda kayıt tutulması ve işlem yapılmasına yönelik tanımlamalar da yer alıyor.


Yorumlar
  • Mehmet Koç

    Aman ne olur tek güvenliğiniz kurum TMO ona ortak şokmayın ne olur populus uygulamalara kurban etmeyin.bakliyat konusunu takdirle karşılıyorum.hatta un ve un sektörüne dayalı mamuller yani erişte Makarna arpa şehriye gibi mamuller de olabilir.ama ne olur bu kurumu ne satın ne de ortak kabul edin çok rica ediyorum.örnek tarım kredi koop.benim de üye olduğum bir kredi çalışanlar çiftçiyi yoluna ak kaz gibi görüyorlar davranışları çiftçiyi çifcilikten soğuyacak devletine karşı kusturecek davranışlardır.sayın reisimizin iyi bir vatansever ve çiftçi dostu olduğunu biliyoruz Allah rızası için TMO yu da günlük siyasetin kurbanı etmeyelim saygılar sunarım

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.