tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.01.2021

Tarım milyarderi Bill Gates!

Tarım milyarderi Bill Gates!

Geçtiğimiz günlerde ABD’de satın aldığı tarım arazileriyle ülkesinin en büyük toprak sahibi unvanına erişen yatırımcı Bill Gates, bu alanlarda modern teknoloji odaklı bitkisel üretim faaliyeti yürütecek.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) en olumsuz etkiyi yarattığı ülkelerden biri olan ABD, bir yandan salgın diğer yandan da çalkantılı geçen başkanlık seçimi süreci nedeniyle tarihi dönemlerinden birini yaşıyor. Yeni ABD Devlet Başkanı Joe Biden’ın dün düzenlenen yemin töreniyle birlikte 4 yıllık Donald Trump dönemi kaotik bir ortamda sona ererken gelecek günlerin neler getireceği ise herkes için merak konusu.

Ancak tüm bunlar olurken tarımdan bilişime kadar tüm alanlarda ekonominin çarkları, salgın koşullarına özgü bir şekilde de olsa dönmeye devam ediyor. ABD’de bu süreçte adı en çok geçen isimlerden biri de özellikle pandemi sürecine dair uyarı ve açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Bill Gates oldu.

Çevreye dair yatırımlarıyla da ses getirmişti

1975 yılında kurduğu Microsoft şirketini kuran Gates, özellikle ev bilgisayarlarının büyük bir hızla yaygınlaştığı 90’lı yıllarda adını tüm dünyaya duyurmuştu. 1995 yılından bu yana 4 yıl haricinde her yıl “dünyanın en zengin kişisi” unvanının sahibi olmayı başaran Gates, o dönemden bu yana yalnızca bilişim değil atık yönetimi gibi alanlarda yaptığı yatırımlarla da çevre sorununa dair çözümler üretmeye girişti.

tarim-milyarderi-bill-gates1.jpg

Ülkesinin en büyük toprak sahibi oldu

Bugün 132 milyar dolarlık kişisel servetiyle, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ile Tesla ve SpaceX teknolojilerinde imzası bulunan Elon Musk’tan sonra üçüncü sırada gelen Bill Gates’in yeni ilgi ve yatırım alanı ise bitkisel üretim. Geçtiğimiz dönemde ABD’nin 18 farklı eyaletinde bin kilometrekareye yakın tarım arazisi satın alan Gates, yaptığı bu yatırımla bir anda ABD’nin en büyük toprak sahibi unvanına erişmiş durumda!

Akıllı tarım ile sürdürülebilirlik sağlayacak

Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in sahibi olduğu Cascade Investment şirketi tarafından satın alınan toplam 979 kilometrekare tarım arazisinde “sürdürülebilirlik” konseptini merkeze alan bir bitkisel üretim yapılacağı belirtiliyor. Tamamen modern teknolojiye dayanan akıllı tarım yöntemlerinin kullanılacağını söyleyen şirketin İşletme Müdürü Michael Larson, önemli bir diğer hedeflerinin ise bitkisel çeşitliliği sağlamak olduğunu dile getiriyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.