tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.8.2020

Rektör ve öğrencisinin ortaklığında akıllı tarım!

rektor-ve-ogrencisinin-ortakliginda-akilli-tarim2.jpg

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar’ın öğrencisi Mert Kalaycı ile birlikte kurduğu Ar-Ge şirketi, teknoloji destekli akıllı tarımın en iyi örneklerinden birini veriyor.

Tarım artık teknolojiyle,teknoloji de tarımla özdeş… Belki de artık klişeleşmeye başlayan bu gerçekliğe karşı çıkmak için büyük önyargılara sahip olmak gerekiyor! Bunu görmek için ise yalnızca teknoloji odaklı araştırma ve geliştirme faaliyetinde bitkisel üretime ayrılan yatırım ve emeğin hızlı artışına bakmak yeterli.

Tarımın teknoloji dünyasında artan önemine en yeni örneklerden biri de İzmir’de yaşanıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olan ve aynı zamanda üniversitenin rektörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Murat Aşkar, aynı bölümden yüksek lisans öğrencisi olan Mert Kalaycı ile topraksız tarımı özendirmek için ortak bir girişime imza attı.

Bitki verimi üç katına çıktı

2017 yılında Kalaycı’nın “Bahçelerde topraksız bitki yetiştirme” konulu yüksek lisans tezinin danışmanlığını yapan Aşkar, bu çalışmadan yola çıkarak öğrencisiyle birlikte “UpTechlabs” isimli bir Ar-Ge şirketi kurdu. Kurdukları şirketi İzmir Tekeli Organize Bölgesi’nde (İTOB) yer alan Ticaret Merkezi’ne taşıyan ikili, akıllı tarım üzerine çalışmalar yapmak üzere 2018 yılında TÜBİTAK’tan 570 bin TL hibe kredisi almayı başardı.

rektor-ve-ogrencisinin-ortakliginda-akilli-tarim1.jpg

Oluşturdukları topraksız üretim alanında yine kendi geliştirdikleri yazılımlar yardımıyla bitkisel üretim için en ideal ortamı yaratmaya girişen Aşkar ve Kalaycı, güneş ışığı yerine LED ışıklarından faydalanılan bu kapalı ortamda yaklaşık 30 farklı tarımsal ürün yetiştiriyor. Geleneksel yöntemlere oranla yüzde 95 daha az su kullanılan sistemde bitkilerden alınan verim ise 3 katına çıkıyor.

İşin sırrı doğru ışıkta!

Bitkileri tamamen kontrollü ve otomatik koşullarda ürettiklerini söyleyen Aşkar, “LED ışıkları sayesinde bitkilerin büyüme sürecine bağlı olarak hangi ışık renklerinin ne şiddette ve ne kadar süreyle gerekli olduğu üzerine uzun süre çalıştık. Bu sistemle birlikte, evlerin depoları ya da garajlarda bile normal şartlara göre daha hızlı ve hiçbir kimyasal madde kullanmadan sebze ve yetiştirmek mümkün” diyor.

Marul 22 günde yetişiyor!

Daha az enerji harcayarak bitkiye fotosentez için gerekli olan ışığın istenilen dalga boyu ve şiddette verebildiklerini belirten Kalaycı ise, “Bir bitki normalde 8-10 saat güneşlenme zamanına sahipken biz bunu LED ile istediğimiz kadar arttırabiliyoruz. Böylece bitkinin çok daha hızlı büyümesini sağlıyor. Örneğin tarlada 1,5 ayda büyüyen bir marulu 22 günde yetiştirebiliyoruz” diye konuşuyor.

Rektör ve öğrencisinin ortaklığında akıllı tarım!

10 metrekarede 350 bitki üretmek mümkün

İkilinin bundan sonraki amacı ilk amacı öncelikle bu tip yeni nesil üretim tesislerini Türkiye’de yaygınlaştırmak. “Metrolarda, yer altında kullanılmayan galerilerde 12 ay boyunca verimli üretim yapmayı hedefliyoruz. Bu yöntemle 10 metrekare bir odada bile 350 bitki üretilebilir” diyen Kalaycı, Türkiye’nin ardından Kuzey Avrupa pazarı başta olmak üzere bu sistemin ihracatını yapmak istediklerini söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.