tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.7.2020

Karadeniz’in tarımsal mirası burada toplanacak

Karadeniz’in tarımsal mirası burada toplanacak

Samsun’un Atakum ilçesinde kurulan Karadeniz’in ilk tohum bankası olan AtaTohum, bölgeye özgü 232 bitki çeşidine ait tohum örneğiyle yola çıktı.

Ulusal düzeyde iki büyük tohum gen bankası bulunan Türkiye’de farklı bölgelerde bitki örneklerini toplayarak geleceğe aktarmayı hedefleyen tohum merkezlerinin sayısı da günden güne artıyor. Bunların en yenisi örneği ise Samsun’un Atakum ilçesinde kurulan ve Karadeniz bölgesindeki ilk tohum bankası olma unvanını elde eden AtaTohum oldu.

Türkiye’nin zengin biyoçeşitliğinin önemli parçalarından birini Karadeniz bölgesi oluşturuyor. AtaTohum’un da öncelikli amacı pek çok yerel bitki türüne ev sahipliği yapan bölgenin yerel tohumlarını bünyesinde toplayarak hem onları koruma altına almak hem de gelecekte gıda güvenliğini sağlayacak bir yatırım yapabilmek.

Tohum bağışçılarının ismi ölümsüzleşecek

Atakum Belediyesi tarafından bin metrekarelik bir alanda hayata geçirilen AtaTohum’un tohum envanterinde şimdilik 232 çeşit bulunuyor. Ülkenin her yerinden yöresel tohum bağışlarına kapısını açan merkeze gelecek her yeni tohum örneği, bağışçısının isminin de yazılı olacağı özel saklama haznelerinde muhafaza edilerek kayıt altına alınacak.

Korunan bitkiler üretime de katılacak

Tohum bankası ve laboratuarın bulunduğu merkezde yer alan yetiştirme parsellerinde ise toplanan tohumlar üretim yoluyla çoğaltılarak üreticilere dağıtılacak ve böylece tarımsal üretime katılacak. Araziye ekilen biber, domates, kavun, karpuz ve mısırın yanı sıra lavanta, adaçayı, defne, biberiye ve zeytin çalısı gibi tıbbi ve aromatik bitkilerle bunun ilk örnekleri başlatıldı.

Bölge üreticisi için kazançlı alternatifler

Bu bitkilerin üretimi yapmak isteyen üretici ve üretici adaylarına Belediye bünyesindeki ziraat mühendisleri tarafından eğitim de verilecek. Böylece bölgede düşük yatırım gideriyle yüksek kazanç elde edilebilecek tarımsal faaliyetler özendirilecek. Merkezdeki tohum örneklerinin artmasıyla bu alternatifleri çoğaltacaklarını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Tarlasında, bahçesinde bizde bulunmayan değişik tohum türleri olanlar varsa bize ulaştırmalarını istiyoruz” diye konuşuyor.

 

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.