tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.6.2020

Hobi değil tarım dışı faaliyet yasak!

Hobi değil tarım dışı faaliyet yasak!

30 Haziran'dan sonra Mecliste görüşülmeye devam edecek olan yeni yasa tasarısı, tarım arazilerinin hobi bahçeciliği kapsamında amaç dışı kullanılmasına yönelik cezaların arttırılmasını öngörüyor.

Bu yılın başlarında hazırlanan ancak Covid-19 salgını nedeniyle bekletilen 34 maddelik “torba yasa” tasarısı bugünlerde tarımı TBMM’nin öncelikli gündemlerine taşımış durumda. Sigara fabrikalarının kullandıkları tütünün yüzde 30’unun Türkiye’de üretilmesi zorunluluğunu ve tarım arazisi satışlarında önalımın kaldırılmasını öngören tasarının en çok tartışılan maddesini ise “hobi bahçeleri” oluşturuyor.

Tarımsal arazi niteliğindeki alanlarda hobi bahçeciliği faaliyeti yürütülmesine karşı yaptırımların genişletilmesini öngören teklif ilk olarak Mayıs ayında paylaşılan taslak metninde yer almıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter üzerinden “Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyet. Cezai müeyyidelerle karşılaşabilirsiniz” açıklaması yapmıştı.

Cezalar üç katına çıkıyor

Hobi bahçeciliğiyle uğraşan pek çok kişi özellikle sosyal medyada konuya kaygılarını dile getirirken, yeni kanun teklifinin ayrıntıları Mecliste tartışmaya açıldı. “Amacımız tarım arazilerinin korunmasını sağlamak” diyen Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, öngörülen yasa ile birlikte tarım alanlarında hobi bahçesi yapanlara verilen cezanın 3 katına çıkarılacağını açıkladı.

hobi-degil-tarim-disi-faaliyet-yasak1.jpg

Mevcut yasa ne diyor?

Tarım arazilerinin tarım dışı amaçlarla bölünmesi 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na göre halihazırda yasak. Bu yasak hobi bahçeciliği başlığı altındaki faaliyetleri de kapsıyor. Noter aracılığıyla hobi bahçesi satın alanlar bu arazilerde hissedar olamazken, tarım arazilerinde benzer oluşumlara karşı para cezası veya yıkım gibi örnekler son dönemde sıkça yaşandı.

İki ay süre tanınacak

Yeni yasa teklifi uygulamaya geçtiği takdirde tarım arazilerine kurulan hobi bahçelerine yönelik bin TL’den az olmamak üzere her metrekare için 10 TL para cezası kesilecek. Sorumlu kişilere tanınacak 2 aylık sürede bu yapılardaki aykırılıkların giderilmemesi ve tarım toprağının eski haline getirilmemesi durumunda ise mevcut cezalar 2 kat arttırılacak ve bu yapıların yıkımı için belediye ve il özel daireleri devreye girecek.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Türkiye ve dünyadaki biyoçeşitliliğe ayıran Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Kasım ayında da yine dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.