tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.6.2020

Nar Anne’nin tohum bankası

nar-annenin-tohum-bankasi1.jpg

Kocaeli-Kandıra’da kendi çabasıyla yıllar içinde bireysel bir tohum koleksiyonu oluşturan ve çevresinde “Nar Anne” olarak anılan Nardane Kuşçu, geçmişi geleceğe taşıyarak tarım yapmanın en güzel örneklerinden birini veriyor.

Burası Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde, ormanlık bir arazinin içinde kurulmuş 120 dönümlük bir çiftlik. Narköy isimli bu çiftlik adını emekli bir ilkokul öğretmeni, aynı zamanda da idealist bir üretici olan kurucusu Nardane Kuşçu’dan alıyor. Burada henüz 6 yaşından itibaren biriktirmeye başladığı tohumlarla ve organik tarım yöntemleriyle üretim yapan Kuşçu, aynı zamanda koleksiyonundaki tohumları gelecek nesillere aktarmak için özenle saklıyor.

Düşü olmayanın işi olmaz!

“Düşü olmayanın işi olmaz” diyen Nardane Kuşçu, uzun yıllar hayalini kurduğu Narköy çiftliğinin temelini 2007 yılında satın aldığı araziyle atıyor. Burayı “ekolojik turizm” konseptine uygun bir şekilde hem tarım çiftliği hem de otel olarak işletilen bir merkeze dönüştüren Kuşçu, elinde bulunan “atalık” tohumlardan elde ettiği ürünleri hem konukları hem de İzmit’te katıldığı pazarlarda tüketicilerle paylaşıyor.

nar-annenin-tohum-bankasi4.jpg

Özel sıcaklıkta saklanıyor

Narköy’ü en özel kılan şey ise, Kuşçu’nun 50’li yıllardan beri topladığı tohumlardan kendi çabasıyla oluşturduğu bir “tohum bankası”na ev sahipliği yapması. Koleksiyonda bulunan kayıt altına alınmış yaklaşık bin 200 tohum çeşidi bozulmaması için özel sıcaklıktaki bir odada tutuluyor. Her tohumun üzerinde kodu ve kayıt tarihi de yer alıyor.

Kıtlığa karşı üretim sürekli olmalı

Hayata geçirdiği tohum bankasını “geleceğe bir yatırım” olarak tanımlayan Kuşçu, “Bu tohumlar gelecekte, olası bir kıtlık durumunda bir kısır döngü yaşanmasın ve üretim devamlı hale gelsin, açlık nedeniyle savaş olmasın, bereket ve bolluk olsun diye saklanıyor” diyor. 2016 yılında “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” ödülüne layık görülen Nardane Kuşçu, “En büyük hayalim her evde birer tohum bankası olması” diye konuşuyor.    


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.