tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.4.2020

İki aylık Hazine borcu yıl sonunda ödenecek

İki aylık Hazine borcu yıl sonunda ödenecek

Üreticilerin Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek Hazine destekli kredi ödemelerinin 6 aylığına ertelendiği açıklandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı alışılmadık koşullara karşı tarımsal üretim kendi kulvarında aynı hızla devam etmeye çalışıyor. Ancak girdi maliyetlerdeki artış başta olmak üzere, üreticilerin önüne çıkan engeller de artıyor.

Krizin başladığı günden bu yana üretici cephesinden duyulan talepler arasında mevcut borç yükü en acil konuyu oluşturuyor. Bu konuda yeni bir açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık Hazine destekli kredi geri ödemelerinin 6 aylığına erteleneceğini açıkladı.

Kasım ve Aralık aylarında ödenecek

Ertelenen kredi borçları Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelen ödemeleri kapsıyor. Borçların 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmesini öngören bu karara göre üreticilerin toplam tutarı 6 milyar TL olan kredi borcu Kasım-Aralık aylarında ödenebilecek.

iki-aylik-hazine-borcu-yil-sonunda-odenecek1.jpg

Bundan 1 ay önce Tarım Kredi Kooperatifleri Nisan ve Mayıs aylarına ait üretici borçlarının 2 ay süreyle faizsiz olarak erteleneceğini duyurmuştu. Ayrıca Hazineye ait tarım arazilerinde üretim yapan üreticilerin kira ödemeleri de 6 ay süreyle ertelenmişti.

Üreticilerin beklentilerini karşılayacak mı?

Antalya Ticaret Odası’nın üretici, bayi ve ihracatçıların beklentilerini bir araya getirdiği listede tarım sektörünün tüm borçlarının en az 1 yıllığına ertelenmesi talep ediliyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) de banka ve kooperatif borçları başta olmak üzere uzun vadeli bir ertelemeye ihtiyaç olduğunu açıklarken, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Suiçmez ise SGK ve Bağkur borçlarının da ötelenmesi gerektiğini söylüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?