tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.4.2020

İki aylık Hazine borcu yıl sonunda ödenecek

İki aylık Hazine borcu yıl sonunda ödenecek

Üreticilerin Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek Hazine destekli kredi ödemelerinin 6 aylığına ertelendiği açıklandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı alışılmadık koşullara karşı tarımsal üretim kendi kulvarında aynı hızla devam etmeye çalışıyor. Ancak girdi maliyetlerdeki artış başta olmak üzere, üreticilerin önüne çıkan engeller de artıyor.

Krizin başladığı günden bu yana üretici cephesinden duyulan talepler arasında mevcut borç yükü en acil konuyu oluşturuyor. Bu konuda yeni bir açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık Hazine destekli kredi geri ödemelerinin 6 aylığına erteleneceğini açıkladı.

Kasım ve Aralık aylarında ödenecek

Ertelenen kredi borçları Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelen ödemeleri kapsıyor. Borçların 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmesini öngören bu karara göre üreticilerin toplam tutarı 6 milyar TL olan kredi borcu Kasım-Aralık aylarında ödenebilecek.

iki-aylik-hazine-borcu-yil-sonunda-odenecek1.jpg

Bundan 1 ay önce Tarım Kredi Kooperatifleri Nisan ve Mayıs aylarına ait üretici borçlarının 2 ay süreyle faizsiz olarak erteleneceğini duyurmuştu. Ayrıca Hazineye ait tarım arazilerinde üretim yapan üreticilerin kira ödemeleri de 6 ay süreyle ertelenmişti.

Üreticilerin beklentilerini karşılayacak mı?

Antalya Ticaret Odası’nın üretici, bayi ve ihracatçıların beklentilerini bir araya getirdiği listede tarım sektörünün tüm borçlarının en az 1 yıllığına ertelenmesi talep ediliyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) de banka ve kooperatif borçları başta olmak üzere uzun vadeli bir ertelemeye ihtiyaç olduğunu açıklarken, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Suiçmez ise SGK ve Bağkur borçlarının da ötelenmesi gerektiğini söylüyor.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.