tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2020

Tarımda kimler yasaktan muaf olacak?

tarimda-kimler-yasaktan-muaf-olacak1.jpg

Tarımsal üretimden sorumlu kişi ve kuruluşların çoğu bu hafta sonu tekrarlanacak olan sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Geçtiğimiz hafta sonu yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta Cumartesi ve Pazar günleri tekrarlanacak. Uygulamanın tarımsal üretimde nasıl karşılık bulacağına dair iki Bakanlıktan açıklama geldi.

Büyükşehir statüsündeki 30 il ile birlikte Zonguldak’ta uygulanacak yasağa dair genelge bugün ilgili Valiliklere gönderildi. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede “Tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli olan ekim-dikim, sulama, ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında bölgesel özelliklere göre İl/İlçe Hıfzısıhha Kurullarınca izin verilenler”in istisna kapsamında olduğu belirtiliyor.

Tarımda kimler yasaktan muaf olacak?

Mevsimlik işçileri Valilikler koordine edecek

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan kişilerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağını belirten Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli ise, mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım ve çalışmasına dair koordinasyonun ise Valiliklerin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Hal ve market depoları ne zaman açık olacak?

Sebze-meyve de dahil olmak üzere reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan ürünlerin ünitelerinde çalışanlar da hafta sonu üretime devam edecek. Aynı şekilde, perakende sektöründe aksaklık yaşanmaması amacıyla Pazar günü saat 18:00’ten itibaren hallerin ve marketlerin depoları ve mal kabul ünitelere açık olacak.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?