tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.4.2020

AB’de üreticilere destek çağrısı

AB’de üreticilere destek çağrısı

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Covid-19 salgınına karşı hazırladığı ekonomik destek programına tarımsal üreticilere gelir desteği teklifi yer aldı.

Koronavirüs salgından en ağır şekilde etkilenen Avrupa’da ülkeler ekonomik önlemlerini bir bir açıklıyor. Hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok alanda ağır bir krizi önlemek için alınan bu kararların başarısı salgının ne kadar daha süreceğine bağlı.

Koronavirüse karşı ortak hareket konusunda henüz çok iyi bir sınav veremeyen Avrupa Birliği (AB), salgının yayıldığı bu süreçte en net hamlesini ise bugün itibariyle attı ve AB Komisyonu, üye ülkelerde istihdamı korumak için 100 milyar Euro’luk bir ücret desteği öngören “SURE” programını duyurdu.

Üreticilere ek nakit avans desteği

Kamu kaynaklı gelir desteği ve ek mali kaynakların yer aldığı programda, tarımsal üreticiler de salgından en yoğun etkilenecek kesimler arasında gösterildi. Üreticilerin AB’nin Ortak Tarım Politikası kapsamında desteklenmesini teklif eden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üye ülkelerde üreticilere verilen nakit avans miktarı arttırılarak tarıma destek verilmesini önerdi.

Acil çözüm için kurallar esnetiliyor

Brexit süreci başta olmak üzere son dönemde görüş ayrılıklarının yoğunlaştığı AB içinde bu kararların etkili olabilmesi için ise hızlı hareket etmek gerekiyor. Krizin yönetilebilmesi için mevcut kuralların esnetilmeye başladığını söyleyen von der Leyen, “Avrupa Parlamentosu’nu ekonomik destek projesini hızla onaylamasını talep ediyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.