tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.3.2020

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Denizli’de Türkiye’nin modern tohum teknolojileri alanındaki çalışmalarına örnek teşkil eden bir proje dün şaşırtıcı bir müdahaleyle karşı karşıya kaldı. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, üniversite içinde yer alan bitki araştırma ve üretim sahasına dozerle gelerek öğretim üyelerinin tüm itirazlarına rağmen kazı yaptırdı.

Rektör zorla kazı yaptırdı

Üniversite bünyesindeki Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) çalışmalarını yürüttüğü Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’ne ait arazinin bir bölümünde “sosyal tesis” yapılması yönünde üniversite yönetiminin aldığı karara tepki gösteren BİYOM uzmanlarından Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, bu alanda bir süredir nöbet tutuyordu.

bitki-arastirma-sahasina-dozer-mudahalesi1.jpeg

Dün sabah saatlerinde araziye gelen Rektör Bağ önce nöbet tutan uzmanlarla tartıştı, ardından da beraberinde getirdiği iş makinesine talimat vererek araştırma sahasının tahrip edilmesine neden oldu. Tartışma sırasında güvenlik görevlilerinin de Alan ve Toprak’a fiziki olarak müdahale ettiği görüldü.

Bakanlık ve AB destekli bir proje

Üniversiteye ait bu arazide Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanı sıra Avrupa Birliği tarafından da desteklenen ve maliyeti milyonlarla ölçüler bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Yaşananların ardından açıklama yapan Alan ve Toprak, projenin lansmanını Bakanlığın yaptığı projenin altında bizzat Rektör Dağ’ın da imzasının bulunduğunu hatırlattı.

bitki-arastirma-sahasina-dozer-mudahalesi2.jpg

Bilim katliamı yapılıyor

“Burada Rektör eliyle bir bilim katliamı yapılıyor” diyen Alan ve Toprak, “Devlet desteğiyle ürettiğimiz bitkilerin üzerinden dozerlerle kanal açılıyor. Tüm karşı çıkışlarımıza rağmen engel olamıyoruz. Tüm kamuoyunu, bilim insanlarını, siyasetçiler ile Bakanlık yetkililerini bu katliamın durdurulması için göreve çağırıyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.