tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Detay
  • Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan koronavirüs açıklaması

13.3.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan koronavirüs açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan koronavirüs açıklaması

Bakanlık tarım ve gıda ürünlerine ait stokların yeterli düzeyde olduğunu açıklarken, tedarik zincirinde hijyene dair denetimler ise üst düzeye çıkarıldı.

Türkiye’de resmi olarak doğrulanan yeni koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 2’ye çıkarken tüm sektörlerde salgın ihtimaline karşı önlemler de arttırılıyor. Tüm bu süreç içinde tüm vatandaşların ise başta hijyen kuralları olmak üzere mevcut uyarıları dikkate alması gerekiyor.

Koronavirüs ve kitlelerin sağlığını tehdit eden benzeri tüm olaylarda olduğu gibi hem “rehavet” hem de “panik” gibi iki farklı uçta davranışlardan kaçınmak gerekiyor. Ancak ülke içinde ilk vakaların görüldüğü 11 Mart gününden bu yana kimi tüketicilerin başta temizlik ürünleri olmak üzere bazı ürünlere aşırı talep göstermesi de dikkat çekiyor.

İhtiyaç olduğu kadar satın alınmalı

Talebin bir anda arttığı bu ürünler arasında bakliyatlar ve makarna gibi uzun süre saklanabilen gıda ürünleri de var. Uzmanlar mevcut durum itibariyle bireysel “ürün depolama”nın gereksiz bir panik yaratacağı ve tüketicilerin ihtiyaçları olduğu kadar ürün satın almasının yeterli olduğu yönünde uyarılarda bulundu.

tarim-ve-orman-bakanligi-ndan-koronavirus-aciklamasi1.jpg

Rafların boşalması ne anlama geliyor?

Peki kimi marketlerde belli ürünlere ait rafları boşaltacak ölçüye varan bu davranış tarımsal ürünlerde piyasayı nasıl etkiliyor? Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “koronavirüs” gündemine dair bugün yayımlanan açıklamasında tarımsal ürünlerin mevcut stok durumu ve tedarik zincirinde alınacak tedbirlere değinildi.

“İhtiyaç duyulan her türlü gıdaya ait stokların yeterli düzeyde olduğu” belirtilen açıklamada ayrıca Bakanlık bünyesinde koronavirüs değerlendirme ve takip çalışmalarını yürütmek üzere Çalışma Grubu oluşturulduğu duyuruldu.

Fiyat spekülasyonlarına dikkat

Kimi ürünlerde artan talebin fiyatlara nasıl yansıyacağı ise bir diğer endişe konusu. Bakanlıktan tarım ürünlerinin fiyatlarında beklenen seyre dair henüz bir açıklama gelmezken, fiyat spekülasyonlarına ve “fırsatçılığa” karşı uyarılar yapılıyor. Bazı marketler bakliyat gibi ürünlerde bir süre boyunca fiyat artışı yapmayacaklarını duyururken, Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç ise, perakende kanallarında gerekli tedbirlerin alındığı ve tüketici taleplerinin kesintisiz karşılanacağını dile getirdi.

tarim-ve-orman-bakanligi-ndan-koronavirus-aciklamasi3.jpg

İşyeri denetimleri arttırıldı

Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın açıklamasında, açıkta satılan gıdaların arzında hijyen kurallarına azami önem gösterilmesi sağlanacağı dile getirilirken, “81 ilde İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gıda işyerlerinde Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümlerinin sağlandığına yönelik denetimler üst düzeye çıkarılmıştır” denildi.

Başta toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerinde çalışanların hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymalarına da vurgu yapılıyor. Tarım ve gıda alanında konu dahilinde ihbar, şikayet ve soruları Tarım ve Orman Bakanlığı’na ulaştırmak için ise “Alo174 Gıda Hattı” ve “0 501 174 0 174 WhatsApp İhbar Hattı” kullanılabilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.