tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Detay
  • Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan koronavirüs açıklaması

13.3.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan koronavirüs açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan koronavirüs açıklaması

Bakanlık tarım ve gıda ürünlerine ait stokların yeterli düzeyde olduğunu açıklarken, tedarik zincirinde hijyene dair denetimler ise üst düzeye çıkarıldı.

Türkiye’de resmi olarak doğrulanan yeni koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 2’ye çıkarken tüm sektörlerde salgın ihtimaline karşı önlemler de arttırılıyor. Tüm bu süreç içinde tüm vatandaşların ise başta hijyen kuralları olmak üzere mevcut uyarıları dikkate alması gerekiyor.

Koronavirüs ve kitlelerin sağlığını tehdit eden benzeri tüm olaylarda olduğu gibi hem “rehavet” hem de “panik” gibi iki farklı uçta davranışlardan kaçınmak gerekiyor. Ancak ülke içinde ilk vakaların görüldüğü 11 Mart gününden bu yana kimi tüketicilerin başta temizlik ürünleri olmak üzere bazı ürünlere aşırı talep göstermesi de dikkat çekiyor.

İhtiyaç olduğu kadar satın alınmalı

Talebin bir anda arttığı bu ürünler arasında bakliyatlar ve makarna gibi uzun süre saklanabilen gıda ürünleri de var. Uzmanlar mevcut durum itibariyle bireysel “ürün depolama”nın gereksiz bir panik yaratacağı ve tüketicilerin ihtiyaçları olduğu kadar ürün satın almasının yeterli olduğu yönünde uyarılarda bulundu.

tarim-ve-orman-bakanligi-ndan-koronavirus-aciklamasi1.jpg

Rafların boşalması ne anlama geliyor?

Peki kimi marketlerde belli ürünlere ait rafları boşaltacak ölçüye varan bu davranış tarımsal ürünlerde piyasayı nasıl etkiliyor? Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “koronavirüs” gündemine dair bugün yayımlanan açıklamasında tarımsal ürünlerin mevcut stok durumu ve tedarik zincirinde alınacak tedbirlere değinildi.

“İhtiyaç duyulan her türlü gıdaya ait stokların yeterli düzeyde olduğu” belirtilen açıklamada ayrıca Bakanlık bünyesinde koronavirüs değerlendirme ve takip çalışmalarını yürütmek üzere Çalışma Grubu oluşturulduğu duyuruldu.

Fiyat spekülasyonlarına dikkat

Kimi ürünlerde artan talebin fiyatlara nasıl yansıyacağı ise bir diğer endişe konusu. Bakanlıktan tarım ürünlerinin fiyatlarında beklenen seyre dair henüz bir açıklama gelmezken, fiyat spekülasyonlarına ve “fırsatçılığa” karşı uyarılar yapılıyor. Bazı marketler bakliyat gibi ürünlerde bir süre boyunca fiyat artışı yapmayacaklarını duyururken, Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç ise, perakende kanallarında gerekli tedbirlerin alındığı ve tüketici taleplerinin kesintisiz karşılanacağını dile getirdi.

tarim-ve-orman-bakanligi-ndan-koronavirus-aciklamasi3.jpg

İşyeri denetimleri arttırıldı

Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın açıklamasında, açıkta satılan gıdaların arzında hijyen kurallarına azami önem gösterilmesi sağlanacağı dile getirilirken, “81 ilde İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gıda işyerlerinde Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümlerinin sağlandığına yönelik denetimler üst düzeye çıkarılmıştır” denildi.

Başta toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerinde çalışanların hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymalarına da vurgu yapılıyor. Tarım ve gıda alanında konu dahilinde ihbar, şikayet ve soruları Tarım ve Orman Bakanlığı’na ulaştırmak için ise “Alo174 Gıda Hattı” ve “0 501 174 0 174 WhatsApp İhbar Hattı” kullanılabilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Koronavirüs limon fiyatlarını yükseltti

Grip virüslerine karşı bağışıklığı güçlendiren narenciye ürünlerinin tüketimi artıyor. Artan talep limonda hal fiyatlarına da yansıdı.

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında tarımsal sigortaların bugünü ve geleceğini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.