tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.2.2020

Başarılı ziraat öğrencilerine burs geliyor

Başarılı ziraat öğrencilerine burs geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı ile YÖK işbirliği kapsamında YKS’de ilk 10 bine girip ziraat fakültelerine yerleşen öğrencilere burs verilmesi planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında Ocak ayında imzalanan protokolün ayrıntıları netleşmeye başladı. İki kurum arasında altyapı, personel, eğitim, tarımsal yayıncılık ve Ar-Ge alanlarında yapılacak işbirliği kapsamında alanında başarılı ziraat fakültesi öğrencilerine burs verilecek.

Bakanlık ile YÖK’ün ortaklaşa yürüteceği projeler “Altyapıların Ortak Kullanımı”, “Tarım Bakanlığı Personeli ve Eğitim Destekleri”, “Bakanlık ve Üniversiteler Arasındaki Ar-Ge İşbirlikleri”, “Üniversite Öğrencilerine Yönelik İş Yeri Eğitim İmkanları”, Bakanlık ve Üniversiteler Arasında Ortak Etkinlik İmkanları”, “Çiftçi Eğitimi ve Tarımsal Yayım Faaliyetlerinde İşbirliği” gibi konuları içeriyor.

Bölümler dijital tarım için kabuk değiştiriyor

Tarım Şurası ile belirlenen eylem planları arasında ön plana çıkarılan dijital veri sistemleri ve akıllı tarım da anlaşmada önemli bir yer tutuyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç, ziraat fakültelerinde program değişikliklerinin tarımda dijitalleşme, dünya ve Türkiye'de akıllı tarım teknolojilerindeki gelişmeler ve hassas tarım karar destek sistemi gibi alanlar göz önüne alınarak yapıldığını söyledi.

basarili-ziraat-ogrencilerine-burs-geliyor1.jpg

Laboratuarlar genç akademisyenlerle buluşacak

11. Kalkınma Planı’nda yer alan ve üniversitelerin belli ürün ve alanlarda ihtisaslaşmasını öngören Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler projesi de anlaşmanın bir diğer yönü. Saraç, geçtiğimiz günlerde listesi açıklanan projeyle ilgili olarak, “Bu süreç aynı zamanda Bakanlık bünyesindeki araştırma laboratuarlarının üniversiteye kapılarını açmasıyla genç akademisyenlerin uygulama alanlarında çalışmasıyla katkı sunacak” diyor.

Hangi fakülteler burs kapsamında olacak?

Anlaşma kapsamında ayrıca Yüksekoğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda ilk 10 bine giren ziraat fakültesi öğrencileri ise burs verilmesi planlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bursun ziraat fakültelerinin yanı sıra orman, gıda, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi ve veterinerlik fakültelerine yerleşen öğrencileri de kapsayacağını açıkladı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.