tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.1.2020

Corteva Agriscience'ın Tarzec lansmanı başladı

Corteva Agriscience

Corteva Agriscience, buğdayda dar ve geniş yapraklı yabancı ot kontrolünde etkili olan TarzecTM 320 WG’nin Türkiye lansmanı için yola çıktı.

Corteva Agriscience 2 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan lansman turunda, buğdayda dar ve geniş yapraklı yabancı ot kontrolü için özel olarak geliştirilen TarzecTM 320 WG’nin tanıtımını yapacak. Mersin’in Tarsus ilçesinde başlayan lansman turunda sırasıyla Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Diyarbakır illeri ziyaret edilerek tarımın yerel paydaşları ile bir araya gelinecek.

Lansman kapsamında Corteva ekibi Türkiye’nin buğday tarımında öne çıkan 10 ilini ziyaret ederek, üretici ve iş ortaklarına “Yabancı Otun Olmadığı Tarlalar, TarzecTM ile Seçkin Buğdaylar” mottosuyla pazara sunulan ve düşük kullanım dozu ile verim ve kalitede de artış sağlayan TarzecTM 320 WG’in sunduğu çözümleri aktaracak.

Kalite ve verim kaybını engelliyor

Türkiye’de yaklaşık olarak 7,6 milyon hektarlık bir alanda yapılan buğday yetiştiriciliği tarımsal pazarda da oldukça büyük bir paya sahip. Ülkedeki tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 20’si buğday tarımına ayrılmış durumda. Buna rağmen genel verim oranları dünya ortalamasının altında seyrediyor. Bu kayıpların nedenleri arasında ise iklim şartları ve yabancı ot kontrolünde yapılan yanlış uygulamalar yer alıyor.

İçerdiği ArylexTM ve Pyroxsulam aktif maddeleri sayesinde buğdayda dar ve geniş yapraklı yabancı otları kontrol altına alan TarzecTM 320 WG, buğdayın gerçek verim ve kalite değerlerine ulaşmasını sağlıyor. Üstelik tavsiye edildiği doz ve şekilde uygulandığında buğday hasadından sonra aynı tarlaya ekilebilecek ürünler üzerinde de herhangi bir olumsuz etki yaratmıyor. Corteva tarafından buğday tarımına özel olarak geliştirilmiş yepyeni bir çözüm olan TarzecTM 320 WG’nin etki ettiği yabancı otlar arasında ise tilki kuyruğu (Alopecurus myosuroides), yabani yulaf (Avena fatua), kısır yabani yulaf (Avena sterilis), püsküllü çayır (Bromus tectorum) gibi dar yapraklı yabancı otlar; taşkesen otu (Lithospermum arvense), adi yavşan otu (Veronica hederifolia), arap baklası (Vaccaria pyromidata), kokar ot (Bifora radians) ve uzun süpürge otu (Descurainia sophia) gibi geniş yapraklı yabancı otlar var.

corteva-agriscience-in-tarzec-lansmani-basladi1.jpg

Buğday gerçek verim potansiyeline ulaşacak

Yoğunluğu yüksek olduğunda buğday tarlalarında büyük mahsul kayıplarına ve hasadın güçleşmesine neden olan yabancı otlar, buğday tarımında üreticilerin en büyük kabuslarından biri. TarzecTM 320 WG’yi üreticilerle buluşturmak için uzun süren titiz çalışmalar yaptıklarını ifade eden Corteva Agriscience Bitki Koruma Pazarlama Müdürü Serhan Emin Avcı, lansman hedeflerinin de tüm üretici ve iş ortaklarına TarzecTM 320 WG’nin buğday üretiminde sunduğu üstün özelliklerini tanıtmak olduğunu söylüyor.

“Lansman turu boyunca buğday üreticilerimize doğru uygulama ve düşük kullanım dozu ile verim ve kârlılığın nasıl yükselebileceğini anlatacağız” diyen Avcı, lansman turuna dair beklentilerini ise şöyle özetliyor: “Yeni sezonda, yeni çözümümüz TarzecTM 320 WG ile üreticilerimizin verim kayıplarının önüne geçmek ve buğday yetiştiriciliğinde gerçek verim potansiyeline ulaşmalarını sağlamak istiyoruz.”

Lansmanın rotası belirlenirken Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin tercih edilmesinin önemli sebepleri var. Her iki bölgede de buğday yetiştirilen alanlarda hem dar hem de geniş yapraklı yabancı otların verim ve kalite kaybına neden olduğunu belirten Avcı, “TarzecTM 320 WG dar ve geniş yapraklı yabancı ot mücadelesinde başarılı bir çözüm olduğu için ziyaret noktalarımız bu iki bölgeyi kapsıyor. Hedef kitlemiz ise Corteva Agriscience olarak her zaman işimizin merkezine koyduğumuz üreticilerimiz ve iş ortaklarımız olacak” diyor.

corteva-agriscience-in-tarzec-lansmani-basladi2.JPG

Direnç gelişimi son buluyor

Buğdayda yabancı ot mücadelesinde görülen en büyük problemlerden biri de direnç gelişimi. Aynı etki şekline sahip moleküllerin hatalı ve tekrarlayan uygulamaları sonucu yabancı otlarda direnç gelişimi yaşanıyor. Avcı, farklı etki mekanizmalarına sahip sistemik etkili TarzecTM 320 WG’deki ArylexTM molekülünün sentetik oksin grubunun en yeni üyesi olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu eşsiz aktif sayesinde TarzecTM 320 WG, düşük kullanım dozlarında bile dar ve geniş yapraklı yabancı otları kontrol ederek direnç yönetiminde etkili bir çözüm sunuyor.”

Geçtiğimiz yıl 61 gün süren marka lansman turu ile Türkiye pazarına etkili bir giriş yapan Corteva Agriscience, 2019’daki yoğun etkinlik programı ile Türkiye’nin farklı köşelerindeki üreticiler ve iş ortakları ile bir araya gelmişti. Türk tarım sektörünün en kalabalık saha ekibine sahip olan Corteva, 2020 yılında da bu birlikteliklerin sektöre kazandırdığı gücü pekiştirerek birlikte başarı üretmeye devam etmeyi hedefliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.