tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.12.2019

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 61 ailenin ortak girişimiyle kurulan zeytinyağı fabrikası adadaki üretimi yeniden canlandırdı.

Türkiye’nin en batı noktası olan Gökçeada’da üreticiler birlikte hareket etmenin ilham verici bir örneğini ortaya koydu. Adada ikamet eden 61 aile, adada uzun yıllardır sürdürdükleri tarımsal üretimi farklı bir boyuta taşıdı ve güçlerini birleştirerek 175 bin Euro’luk bir yatırımla bir zeytinyağı fabrikası kurdu.

20 günde 100 ton zeytinyağı

Bundan tam 46 yıl önce Trabzon’un Çalkara ilçesinde gerçekleşen heyelan afetinin ardından Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine göç eden 61 aile, son yıllarda iki zeytinyağı fabrikasının kapandığı ilçede üretimi yeniden canlandırmayı başardı.  

Geçmişte mandıra olarak kullandıkları tesisi zeytinyağı işleme tesisine çeviren aileler, fabrikanın açılışını bu yılki zeytin hasat sezonunun son dönemine yetiştirdi. Yalnızca 20 gün içinde 500 ton zeytin sıkılan fabrikada toplam 100 ton zeytinyağı elde edildi.

zeytinyaginda-birlikten-kuvvet-dogar2.jpg

Günübirlik üretim yapılacak

Ailelerin ortak projede bir araya gelmesini sağlayan girişimci Azmi Nafi Uygun, 170 bin zeytin ağacının bulunduğu Gökçeada’da bir sezon içinde 200 bin ton zeytinyağı elde edilebileceğini söylüyor. Adada asgari ilaç kullanımıyla üretilen zeytinlerin hızlı bozulabildiğini söyleyen Uygun, “Bu yüzden zeytinleri günlük olarak alıp günübirlik işleyeceğiz” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.