tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.12.2019

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 61 ailenin ortak girişimiyle kurulan zeytinyağı fabrikası adadaki üretimi yeniden canlandırdı.

Türkiye’nin en batı noktası olan Gökçeada’da üreticiler birlikte hareket etmenin ilham verici bir örneğini ortaya koydu. Adada ikamet eden 61 aile, adada uzun yıllardır sürdürdükleri tarımsal üretimi farklı bir boyuta taşıdı ve güçlerini birleştirerek 175 bin Euro’luk bir yatırımla bir zeytinyağı fabrikası kurdu.

20 günde 100 ton zeytinyağı

Bundan tam 46 yıl önce Trabzon’un Çalkara ilçesinde gerçekleşen heyelan afetinin ardından Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine göç eden 61 aile, son yıllarda iki zeytinyağı fabrikasının kapandığı ilçede üretimi yeniden canlandırmayı başardı.  

Geçmişte mandıra olarak kullandıkları tesisi zeytinyağı işleme tesisine çeviren aileler, fabrikanın açılışını bu yılki zeytin hasat sezonunun son dönemine yetiştirdi. Yalnızca 20 gün içinde 500 ton zeytin sıkılan fabrikada toplam 100 ton zeytinyağı elde edildi.

zeytinyaginda-birlikten-kuvvet-dogar2.jpg

Günübirlik üretim yapılacak

Ailelerin ortak projede bir araya gelmesini sağlayan girişimci Azmi Nafi Uygun, 170 bin zeytin ağacının bulunduğu Gökçeada’da bir sezon içinde 200 bin ton zeytinyağı elde edilebileceğini söylüyor. Adada asgari ilaç kullanımıyla üretilen zeytinlerin hızlı bozulabildiğini söyleyen Uygun, “Bu yüzden zeytinleri günlük olarak alıp günübirlik işleyeceğiz” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.