tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.12.2019

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Zeytinyağında birlikten kuvvet doğar!

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 61 ailenin ortak girişimiyle kurulan zeytinyağı fabrikası adadaki üretimi yeniden canlandırdı.

Türkiye’nin en batı noktası olan Gökçeada’da üreticiler birlikte hareket etmenin ilham verici bir örneğini ortaya koydu. Adada ikamet eden 61 aile, adada uzun yıllardır sürdürdükleri tarımsal üretimi farklı bir boyuta taşıdı ve güçlerini birleştirerek 175 bin Euro’luk bir yatırımla bir zeytinyağı fabrikası kurdu.

20 günde 100 ton zeytinyağı

Bundan tam 46 yıl önce Trabzon’un Çalkara ilçesinde gerçekleşen heyelan afetinin ardından Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine göç eden 61 aile, son yıllarda iki zeytinyağı fabrikasının kapandığı ilçede üretimi yeniden canlandırmayı başardı.  

Geçmişte mandıra olarak kullandıkları tesisi zeytinyağı işleme tesisine çeviren aileler, fabrikanın açılışını bu yılki zeytin hasat sezonunun son dönemine yetiştirdi. Yalnızca 20 gün içinde 500 ton zeytin sıkılan fabrikada toplam 100 ton zeytinyağı elde edildi.

zeytinyaginda-birlikten-kuvvet-dogar2.jpg

Günübirlik üretim yapılacak

Ailelerin ortak projede bir araya gelmesini sağlayan girişimci Azmi Nafi Uygun, 170 bin zeytin ağacının bulunduğu Gökçeada’da bir sezon içinde 200 bin ton zeytinyağı elde edilebileceğini söylüyor. Adada asgari ilaç kullanımıyla üretilen zeytinlerin hızlı bozulabildiğini söyleyen Uygun, “Bu yüzden zeytinleri günlük olarak alıp günübirlik işleyeceğiz” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.