tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.12.2019

Bursa’da tarımın yaşam kaynağı çöle döndü!

bursa-da-tarimin-yasam-kaynagi-cole-dondu2.jpg

1933 yılında kurulan ve yıllarca tarımsal arazilerin sulanmasında kullanılan Bursa-Gölbaşı barajı kuraklık ve kirlilik nedeniyle tanınmaz hale geldi.

Yaz aylarını Avrupa kıtasının aksine iklimsel olarak makul düzeylerde geçiren Türkiye’de kış mevsimi ise kuraklık riskiyle birlikte geldi. Pek çok bölgede düşük seviyedeki yağışlar tarım arazileri üzerindeki baskıyı arttırırken, kuraklığın en trajik göstergelerinden birisi ise Bursa’daki Gölbaşı barajı oldu.

Atatürk’ün talimatıyla 1993 yılında çevresindeki bitkisel üretime hayat vermesi için kurulan ve faaliyete geçtiği 1938 yılından itibaren tarımsal sulama için bölgedeki en önemli kaynak olan Gölbaşı barajı bugünlerde adeta bir çölü andırıyor. Yüzde 90 oranında kuruyan barajın suyu bazı noktalarda 100 metreye kadar çekilmiş durumda.

Tarım dışı kullanım ve sanayi atıklarının sonucu

Kestel, Gürsu, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerindeki tarım arazilerinin beslendiği Gölbaşı barajının kurumasının ardındaki tek sebep kuraklık değil. Baraj suyunun çevredeki fabrika ve sanayi tesisleri tarafından tarım dışı amaçlar için kullanılması sorunun temelini oluşturuyor. Suların çekilmesiyle ortaya çıkan kil ve çamur birikintisi, barajda atıkların oluşturduğu kirliliği de ortaya koyuyor.

bursa-da-tarimin-yasam-kaynagi-cole-dondu1.jpg

Gölbaşı barajının tarım dışı kullanılmasının üreticiyi zor durumda bıraktığını söyleyen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Buranın mevcut sulak alanı 3 bin dönüm. Suyun derinliği ise 30 santimetre ve suyun altı kil dolu. Yıllardan beri dağdan, akarsulardan gelen atıkların göletin dibinde çamur yaptığını görüyoruz. Göletimizin acilen temizlenmesi gerekiyor” diyor.

Tarım yoksa sanayi neye yarar?

Bölgede tarım alanlarının daralmasına rağmen baraj suyunun sulama için yetmediğini söyleyen Kılıç, “Üreticilerimiz bu suya bir bedel ödüyor. Yani parasını ödediğimiz sulama göletine neden yatırım yapılmıyor? Bu gölet fabrikalar burada yokken taşacak haldeydi. Biz sanayiye karşı değiliz, ama tarımın olmadığı yerde sanayinin ne işi var?” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.