tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.12.2019

İhracattaki en geniş yol daralabilir!

İhracattaki en geniş yol daralabilir!

Türkiye’nin sebze-meyve pazarının en önemli ihracat kalemleri domates ve salatalık, başlıca alıcısı ise Rusya. Ancak Rusya’da bu iki ürünün dış alımına kısıtlama getirilmesi gündemde.

Türkiye için tarımsal ihracat denildiğinde ticari değer ve hacmiyle akla ilk gelen ürünler sebze pazarının lokomotif ürünleri olan domates ve salatalık. Rusya ise hem bu iki ürünün hem de Türkiye’nin toplam sebze-meyve ihracatında en önemli pazarı oluşturuyor.

2015 yılının sonundaki “uçak krizi”nin ihracat krizine dönüştüğü 1 yılı aşkın zorlu süreç, bu pazarın Türkiye tarımı için ne kadar kritik olduğunu kanıtlamıştı. Bugünlerde ise Rusya pazarının bu kez kalıcı olarak yara alması ihtimali tartışılıyor. Bunun nedeni ise Rusya Tarım Bakanlığı’nın hükümete sunduğu önerge.

Rusya yerli üretime yöneliyor

Buna göre Rusya’da 2020 Nisan’ından itibaren okul ve hastaneler başta olmak üzere devlet kurumlarında tüketilen domates ve salatalıklarda ithal ürünlere kısıtlama getirilmesini planlanıyor. Bakanlığın en önemli dayanak noktası, son yıllarda Rusya’da hızla artmaya başlayan örtü altı sebzeciliğin ve yerli üreticilerin desteklenmesi.

ihracattaki-en-genis-yol-daralabilir1.jpgÜç yılda ne değişti?

Rusya’da bundan 3 yıl önce de kamu kurumları için pek çok gıda ürününün ithalatına kısıtlama getirilmiş, ancak sebze ve meyve ürünleri bu listenin dışında tutulmuştu. Rusya Tarım Bakanlığı bugün gelinen noktada ise domates ve salatalığın ülke içinde resmi kurumların ihtiyaç duyduğu miktarda üretildiğine dikkat çekiyor.

İhracatın 3’te 1’i Rusya’ya

Önerisinin Rus hükümeti tarafından kabul edilmesi en derin şekilde Türkiye’yi etkileyecek. 2019 yılı boyunca Türkiye’nin yaş meyve-sebze ihracatında Rusya toplam 623 bin ton ve 486 milyon dolar ile en önemli ihracat noktasını oluşturuyor. Türkiye’nin ihracat listesinin başındaki domateste de yaklaşık 3’te 1’lik pay ile ilk sırada Rusya bulunuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.