tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.12.2019

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

bir-yil-taze-kalan-elma-artik-satista3.jpg

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu. “Cosmic Crisp” isimli bu melez çeşidin buzdolabında 1 yıl boyunca bozulmadan saklanabildiği belirtiliyor.

Modern bitki ıslah teknikleri yalnızca daha verimli ve dayanıklı değil, tüketicilerin beklentilerini de karşılamaya yönelik ürünlerin geliştirilmesine odaklanıyor. Bu uzun soluklu çalışmaların merkezinde ise besin değerleri daha yüksek veya daha uzun ömürlü meyve ve sebzelerin üretilmesi bulunuyor.

Besin değerlerini ve lezzetini kaybetmeden uzun süre saklanabilen yeni çeşitler üzerine 90’lı yıllarda başlayan çalışmaların “meyveleri” bugünlerde alınmaya başladı. ABD’de geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen ve buzdolabında 10-12 ay boyunca bozulmadan saklanabilen elma çeşidi bunun en dikkat çekici örneğini oluşturuyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Nasıl üretildi?

“Cosmic Crisp” (Kozmik Kütür) ismi verilen elma çeşidi, Washington Devlet Üniversitesi’nde 1997 yılından beri süren hummalı bir yetiştirme programının sonucu. Toplam 10 milyon dolara mal olan bu sürecin sonunda ortaya çıkan meyve, dünyanın en uzun ömürlü elması unvanıyla tüketicinin beğenisine sunuldu.

Tatlı-ekşi, sulu ve sert

Çapraz ıslah yöntemiyle geliştirilen Kozmik Kütür, yıllar süren denemelerin ardından ilk kez 2017 yılında Washington’da dikilen ağaçlarla tarım alanlarına indi. 2 yılın sonunda ürün alınan ve patenti Washington Devlet Üniversitesi’ne ait olan çeşit koyu kırmızı rengi, sarı benekleri, sulu, sert ve “kütür” yapısıyla dikkat çekiyor.

bir-yil-taze-kalan-elma-artik-satista1.jpg

Gelecek 10 yıl boyunca sözleşmeli üreticiler tarafından üretilecek Kozmik Kütür’ün tatlı ve ekşi karışımı bir lezzete sahip olduğunu söyleyen araştırmacılardan Kate Evans, uzun ömürlü ve sağlıklı yeni meyve çeşitleriyle birlikte pazarın farklı bir boyut kazanacağını söylüyor.

Tüketici güven duyacak mı?

ABD’deki marketlerde bir kilosu 2 dolardan satışa çıkan meyvenin yaratacağı etki tohum ıslahçıları tarafından merakla bekleniyor. Tüketicilerin Kozmik Kütür’e nasıl yaklaşacağı ise henüz belirsiz. Bakalım modern bitki biliminin bir ürünü olan bu meyveye karşı önyargı ve korkular mı yoksa güven ve merak mı ön plana çıkacak!

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.