tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.10.2019

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

Yeni yılın bütçesine dair hararetli süreç bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılacak 2020 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi sunumuyla başlıyor. Geçtiğimiz hafta meclise sunulan teklife dair 2 hafta sürecek komisyon çalışmalarının ardından 6 Kasım’da bütçe geneli üzerine görüşmelere geçilecek.

Tarıma ayrılan bütçe 2019’da azalmıştı

Bütçe gelirlerde yüzde 8,6, giderlerin ise yüzde 14’lük bir artış öngörülen teklifte tarıma ayrılacak kaynaklarda da geçtiğimiz yıla oranda değişimler göze çarpıyor. Buna göre 2019 yılında 29,6 milyar TL’den 26,5 milyar TL’ye düşürülen tarım bütçesi yeni yılda bu kez yüzde 36,6 oranında artarak 33,4 milyar TL’ye çıkacak.

Geçtiğimiz yıl tarımın bütçedeki payının azalmasına karşın tarımsal destekler 14,8 milyar TL’den 16,1 milyar TL’ye çıkmıştı. 2020 teklifine bakıldığında desteklerdeki artışın bu yıl da devam etmesi bekleniyor. Buna göre 33,4 milyar TL’lik bütçenin 22 milyar TL’si tarımsal destek programlarına ayrılacak.

yeni-butcede-tarimi-neler-bekliyor1.jpg

Mazot desteği 3,1 milyar TL

Tarımsal destekler için öngörülen bütçede aslan payı 6,6 milyar TL ile doğrudan hayvancılık desteklerine ait. Bunun ardından ise 3,1 milyar TL ile mazot desteği geliyor. Yapılan teklife göre tarımsal ürünlere yönelik destekler ise şöyle sıralanıyor: Pamuk prim desteği 2,4 milyar TL, hububat prim desteği 2 milyar TL, fındık alan bazlı gelir desteği 900 milyon TL, yağlı tohumlar desteği 776 milyon TL, çay prim desteği 182 milyon TL.

Tarımsal yatırıma ayrılan kaynak aynı kalacak

Tarım bütçesinde desteklere ayrılan payın 2019 yılına oranla artarken tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT’lerin finansmanı, ihracat destekleri ve diğer destekler için ayrılan pay 5,3’ten 6,3 milyar TL’ye çıkacak. Buna karşılık tarım sektörüne yönelik yatırım ödeneklerinin ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi 5,1 milyar TL’de kalacağı görülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.