tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.10.2019

Yerli kenevirde bayrağı Samsun taşıyacak

Yerli kenevirde bayrağı Samsun taşıyacak

Türkiye’nin ilk tescilli endüstriyel kenevir tohumunu geliştirmek için çalışmalar hızlandı. Samsun’da yetiştirilen Narlısaray popülasyonu bu yarışta ön plana çıkan çeşitlerin başında geliyor.

Türkiye’de endüstriyel kenevir üretiminin canlandırılması için yapılan çalışmalar giderek hızlanıyor. İlk olarak 2016 yılında yapılan yasal düzenlemelere karşın, bu alandaki potansiyel ilk olarak geçtiğimiz yıl yapılan resmi açıklamalarla dillendirilmeye başladı. Bu alanda giderek büyüyen dünya pazarına kaliteli bir yerli tohumla giriş yapmak için araştırmalar sürüyor.

Çalışmalar 6 çeşit üzerine yoğunlaştı

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ndeki çalışmalar, Türkiye’de yetiştirilebilen 69 farklı endüstriyel kenevir çeşidi arasından seçilen 6 adet çeşit üzerinden yürütülüyor. Bu 6 çeşit arasından “Türkiye’nin ilk tescilli kenevir çeşidi” olmaya en yakın aday ise Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Narlısaray’a özgü çeşit oldu.

Lif-sap verimi dünya standartlarında

Narlısaray popülasyonu olarak anılan kenevir tohumu üzerine yapılan analizlerde bitkideki lif-sap veriminin dünya pazarındaki diğer pek çok endüstriyel kenevir tohumundan daha yüksek olduğu tespit edildi. Aynı şekilde, kenevir bitkisine uyuşturucu özelliğini veren THC maddesi oranının yüzde 1’in altında olması da çeşidin bir diğer avantajı.

yerli-kenevirde-bayragi-samsun-tasiyacak1.jpg

Sözleşmeli olarak üretiliyor

Narlısaray keneviri öne çıkan bu özellikleriyle birlikte hızla koruma altına alındı. Tohumun genetik yapısının bozulmaması ve diğer bölgelerde yetiştirilen çeşitlerle karışmaması için TİGEM’in Amasya’daki Gökhöyük işletmesinde ve sözleşmeleri üretim modeliyle Narlısaray köyünde toplam 127 dekarda bu tohuma özel ekim yapıldı.

Tedarik ve alımda tek yetkili TİGEM

TİGEM’den yapılan açıklamada ayrıca tohumun farklı amaçlar taşıyan kişilerin eline geçmesinin önüne geçilmesi için sözleşmeli olarak üretilen tüm kenevirlerin TİGEM tarafından satın alacağı duyuruldu. Açıklamada, “Söz konusu çeşidin orijinalliği bozulmadan yeni sezonda da ekilmesi için üreticilerimizin tohum tedariki yalnız TİGEM’den yapılacak” deniliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Üçüncüsü düzenlenen Tarım Şurası'nda üretim planlamasının devlet güvencesi altına alınması ve Su Kanunu çıkarılması öngörülüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

Türkiye’nin ihracata yönelik ürünlerini inceleyen tarlasera bu ay Bitki Koruma & Besleme ekinin yeni sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.