tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.10.2019

Yerli kenevirde bayrağı Samsun taşıyacak

Yerli kenevirde bayrağı Samsun taşıyacak

Türkiye’nin ilk tescilli endüstriyel kenevir tohumunu geliştirmek için çalışmalar hızlandı. Samsun’da yetiştirilen Narlısaray popülasyonu bu yarışta ön plana çıkan çeşitlerin başında geliyor.

Türkiye’de endüstriyel kenevir üretiminin canlandırılması için yapılan çalışmalar giderek hızlanıyor. İlk olarak 2016 yılında yapılan yasal düzenlemelere karşın, bu alandaki potansiyel ilk olarak geçtiğimiz yıl yapılan resmi açıklamalarla dillendirilmeye başladı. Bu alanda giderek büyüyen dünya pazarına kaliteli bir yerli tohumla giriş yapmak için araştırmalar sürüyor.

Çalışmalar 6 çeşit üzerine yoğunlaştı

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ndeki çalışmalar, Türkiye’de yetiştirilebilen 69 farklı endüstriyel kenevir çeşidi arasından seçilen 6 adet çeşit üzerinden yürütülüyor. Bu 6 çeşit arasından “Türkiye’nin ilk tescilli kenevir çeşidi” olmaya en yakın aday ise Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Narlısaray’a özgü çeşit oldu.

Lif-sap verimi dünya standartlarında

Narlısaray popülasyonu olarak anılan kenevir tohumu üzerine yapılan analizlerde bitkideki lif-sap veriminin dünya pazarındaki diğer pek çok endüstriyel kenevir tohumundan daha yüksek olduğu tespit edildi. Aynı şekilde, kenevir bitkisine uyuşturucu özelliğini veren THC maddesi oranının yüzde 1’in altında olması da çeşidin bir diğer avantajı.

yerli-kenevirde-bayragi-samsun-tasiyacak1.jpg

Sözleşmeli olarak üretiliyor

Narlısaray keneviri öne çıkan bu özellikleriyle birlikte hızla koruma altına alındı. Tohumun genetik yapısının bozulmaması ve diğer bölgelerde yetiştirilen çeşitlerle karışmaması için TİGEM’in Amasya’daki Gökhöyük işletmesinde ve sözleşmeleri üretim modeliyle Narlısaray köyünde toplam 127 dekarda bu tohuma özel ekim yapıldı.

Tedarik ve alımda tek yetkili TİGEM

TİGEM’den yapılan açıklamada ayrıca tohumun farklı amaçlar taşıyan kişilerin eline geçmesinin önüne geçilmesi için sözleşmeli olarak üretilen tüm kenevirlerin TİGEM tarafından satın alacağı duyuruldu. Açıklamada, “Söz konusu çeşidin orijinalliği bozulmadan yeni sezonda da ekilmesi için üreticilerimizin tohum tedariki yalnız TİGEM’den yapılacak” deniliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.