tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.10.2019

Bir yıllık bir İyi Tarım öyküsü

Bir yıllık bir İyi Tarım öyküsü

Bilecik-Kızıldamlar’da kestane kabağı üretiminde geçtiğimiz yıl başlayan İyi Tarım uygulaması verim ve rekolteyi bambaşka bir boyuta taşıdı.

Bilecik’in Merkez ilçesine bağlı Kızıldamlar köyünde üreticiler bugünlerde hiç olmadıkları kadar mutlu. Bunun sebebi, kestane kabağı üretimiyle meşhur ilçede başlayan hasatla birlikte gözler önüne serilen verim artışı. Geçen yıl başlatılan İyi Tarım uygulamasının sonuçlarını almaya başlayan kabakta rekolte de geçmiş yılların oldukça üzerine çıkacak.

Bir yılda yüzde 50 verim artışı

Kabak tatlısıyla özdeş olan kestane kabağı Kızıldamlar’ın en önemli ekonomik kaynağını oluşturuyor. Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün projesiyle bu yıl İyi Tarım Uygulamasına geçilen köyde, ortalama 8 kg olan kabak ağırlığı bu hasatta 15-45 kg düzeyine kadar çıktı. 2018’de bin ton olan rekoltenin ise bu yıl bin 500’e kadar yükselmesi bekleniyor.

Lüks restoranlardan yoğun talep var

İyi Tarım teknikleriyle üretilen kestane kabağında hayvan gübresinin yoğun olarak kullanılırken, ilaç kalıntısına karşı da laboratuar analizleri yapılıyor. Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Başkanı Mustafa Gezen, 360 rakımda yer alan köyde toprağın geçirgen yapısı sayesinde üretilen kabakların lezzetli ve dayanıklı olduğunu söylüyor. Türkiye’nin her yerinden talep aldıklarını söyleyen Gezen, “Ürünümüzü özellikle balık lokantaları ve lüks restoranlar tercih ediyor” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.