tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.9.2019

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Muğla’da zihinsel engelli yurttaşlar tarafından elbirliğiyle üretilen sebze ve çiçekler tüketicilerle buluştu.

Muğla’da bu yıl başlatılan bir tarımsal üretim projesi, engelli yurttaşların hem tarımla uğraşmanın hem de dayanışmanın tadına varmasını sağlıyor. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği ile Menteşe Belediyesi’nin ortaklaşa hayata geçirdiği “Engelleri Üreterek Aşıyoruz” projesi ilk ürünlerini ise geçtiğimiz günlerde verdi.

Projeye dahil olan engelli yurttaşlar, ilk olarak 2 ay önce belediye tarafından tahsis edilen bahçede sebze dikimi yaptı. Domates, biber, salatalık fidelerinin yanı sıra kesme çiçekleri de elbirliğiyle toprakla buluşturan yurttaşlar, bahçedeki ilk hasadı da birlikte gerçekleştirdi.

Satış gelirleri engelliler yararına kullanılacak

Topladıkları mahsulleri pazar yerlerinde kendilerine ücretsiz olarak ayrılan yerde satışa sunan proje katılımcılarının ürettikleri ürünlere tüketicilerin de ilgisi yoğun oldu. Kısa süre içinde tükenen ürünlerden elde edilen gelir ise Muğla Zihinsel Engelliler Derneği yararına kullanılacak.

bu-bahcede-uretim-engel-tanimiyor1.jpg

Tarımsal üretime katılan engelli bireylerin bahçeyle uğraşmaktan dolayı büyük bir keyif duyduklarını söyleyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bunun mutluluğunu kelimelerle anlatmak zor. Onların da ne kadar mutlu oldukları gözlerinden okunuyor. Bu proje sayesinde hem toprakla ilgileniyorlar hem de sosyal hayatın içine karışmış oluyorlar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

NASA’nın desteğiyle başlatılan “Growing Beyond Earth” yarışması, uzayda bitki üretebilmeyi mümkün kılacak teknolojik inovasyonları ortaya çıkaracak.

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

1960’lı yıllarda İstanbul’da yalnızca Silivri ya da Çatalca’da değil, en kozmopolit ilçelerinde de tarımsal üretimin nefesi duyulabiliyordu. Şişli’deki meşhur Hilton Oteli’nin çevresinde bile!

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarında bu ay modern ıslah tekniklerini masaya yatıran tarlasera’nın Ekim sayısı okurlarıyla buluştu.