tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.9.2019

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Bu bahçede üretim engel tanımıyor

Muğla’da zihinsel engelli yurttaşlar tarafından elbirliğiyle üretilen sebze ve çiçekler tüketicilerle buluştu.

Muğla’da bu yıl başlatılan bir tarımsal üretim projesi, engelli yurttaşların hem tarımla uğraşmanın hem de dayanışmanın tadına varmasını sağlıyor. Muğla Zihinsel Engelliler Derneği ile Menteşe Belediyesi’nin ortaklaşa hayata geçirdiği “Engelleri Üreterek Aşıyoruz” projesi ilk ürünlerini ise geçtiğimiz günlerde verdi.

Projeye dahil olan engelli yurttaşlar, ilk olarak 2 ay önce belediye tarafından tahsis edilen bahçede sebze dikimi yaptı. Domates, biber, salatalık fidelerinin yanı sıra kesme çiçekleri de elbirliğiyle toprakla buluşturan yurttaşlar, bahçedeki ilk hasadı da birlikte gerçekleştirdi.

Satış gelirleri engelliler yararına kullanılacak

Topladıkları mahsulleri pazar yerlerinde kendilerine ücretsiz olarak ayrılan yerde satışa sunan proje katılımcılarının ürettikleri ürünlere tüketicilerin de ilgisi yoğun oldu. Kısa süre içinde tükenen ürünlerden elde edilen gelir ise Muğla Zihinsel Engelliler Derneği yararına kullanılacak.

bu-bahcede-uretim-engel-tanimiyor1.jpg

Tarımsal üretime katılan engelli bireylerin bahçeyle uğraşmaktan dolayı büyük bir keyif duyduklarını söyleyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bunun mutluluğunu kelimelerle anlatmak zor. Onların da ne kadar mutlu oldukları gözlerinden okunuyor. Bu proje sayesinde hem toprakla ilgileniyorlar hem de sosyal hayatın içine karışmış oluyorlar” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Kırmızı ıspanak geçmişi geri getirebilir mi?

Bundan yaklaşık bir asır önce ıspanak adeta bir “gıda efsanesi”ydi. Öyle ki çocukların en sevdiği yiyecekler arasında dondurmadan hemen sonra geliyordu! 2006’daki E. coli salgını sonrası büyük bir düşüş yaşayan ıspanak pazarı bugünlerde yeni bir maceraya hazırlanıyor.

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limon üreticileri yollara döküldü!

Limonda ihracat yasağına tepki gösteren üreticiler D-400 karayolunu trafiğe kapatarak sorunun acilen çözülmesini talep etti.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarını Covid-19 sürecinde üreticilerin taleplerine ayıran tarlasera, Koruma&Besleme ekini de okurlarıyla buluşturuyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?