tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.9.2019

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

71 yaşındaki üretici Hasan Bektaş, bu yıl girdiği YKS’den aldığı puanla üniversitede organik tarım eğitimi almaya hak kazandı.

Tarım insanın insanlaşma tarihinin belki de en önemli uğraşı. Tarım hem kafa hem de kol emeği isteyen zorlu bir meslek. Tarım kimileri için atadan kalma bir gelenek, bir zorunluluk; kimileri için ise yeni bir hayata başlama planının bir parçası, taze bir hayal.

Ama hepsinden öte, tarım pek çokları için bir tutku! Tıpkı Konya’nın Sarayönü ilçesinden Hasan Bektaş’ta olduğu gibi. 71 yaşında üniversite sınavına girerek organik tarım eğitimi almaya hak kazanan Bektaş’ın öyküsü tarım tutkusunun ne yaş ne de başka bir engel tanımadığının canlı bir örneği.

52 yıl sonra yeniden

Yıllarını tarıma vermiş bir üretici olan Bektaş, son 5 yıldır da solucan gübresi üretmeye başlıyor. Ancak yılların verdiği deneyimi yeterli görmeyen Bektaş, organik tarım eğitimi almak için bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giriyor ve sonunda Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Organik Tarım bölümünü kazanıyor.

okumanin-yasi-olmaz-tarimin-da1.jpg

“Okumanın yaşı olmaz” diyen Bektaş, 1967 yılında tamamladığı lise eğitiminin ardından 52 yıl sonra bugün yeniden öğrenci olacak olmanın heyecanı içinde. Yaşamı boyunca bir üniversite diploması ve üniversite kültürü eksikliği hissettiğini söyleyen Bektaş’ın hedefi ise aldığı eğitimle solucan gübresi üretimine profesyonel bir boyut kazandırmak.

Ziraat mühendisi eksikliğini giderecek

Üretim yaptığı çiftliğindeki ziraat mühendisi eksikliğini gidermek istediğini söyleyen Bektaş, “İmtihana girmeye niyetlendiğimde çevremdekiler ‘sen yaparsın’ dediler. Zor olduğunu bilsem de bu benim için artık bir görev haline gelmişti” diyor ve “Okuyacağım bölümle ilgili olarak, okulun da desteğini alabilirsem solucan gübresinin yaygınlaşmasını sağlayacağım” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.