tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.9.2019

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

71 yaşındaki üretici Hasan Bektaş, bu yıl girdiği YKS’den aldığı puanla üniversitede organik tarım eğitimi almaya hak kazandı.

Tarım insanın insanlaşma tarihinin belki de en önemli uğraşı. Tarım hem kafa hem de kol emeği isteyen zorlu bir meslek. Tarım kimileri için atadan kalma bir gelenek, bir zorunluluk; kimileri için ise yeni bir hayata başlama planının bir parçası, taze bir hayal.

Ama hepsinden öte, tarım pek çokları için bir tutku! Tıpkı Konya’nın Sarayönü ilçesinden Hasan Bektaş’ta olduğu gibi. 71 yaşında üniversite sınavına girerek organik tarım eğitimi almaya hak kazanan Bektaş’ın öyküsü tarım tutkusunun ne yaş ne de başka bir engel tanımadığının canlı bir örneği.

52 yıl sonra yeniden

Yıllarını tarıma vermiş bir üretici olan Bektaş, son 5 yıldır da solucan gübresi üretmeye başlıyor. Ancak yılların verdiği deneyimi yeterli görmeyen Bektaş, organik tarım eğitimi almak için bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giriyor ve sonunda Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Organik Tarım bölümünü kazanıyor.

okumanin-yasi-olmaz-tarimin-da1.jpg

“Okumanın yaşı olmaz” diyen Bektaş, 1967 yılında tamamladığı lise eğitiminin ardından 52 yıl sonra bugün yeniden öğrenci olacak olmanın heyecanı içinde. Yaşamı boyunca bir üniversite diploması ve üniversite kültürü eksikliği hissettiğini söyleyen Bektaş’ın hedefi ise aldığı eğitimle solucan gübresi üretimine profesyonel bir boyut kazandırmak.

Ziraat mühendisi eksikliğini giderecek

Üretim yaptığı çiftliğindeki ziraat mühendisi eksikliğini gidermek istediğini söyleyen Bektaş, “İmtihana girmeye niyetlendiğimde çevremdekiler ‘sen yaparsın’ dediler. Zor olduğunu bilsem de bu benim için artık bir görev haline gelmişti” diyor ve “Okuyacağım bölümle ilgili olarak, okulun da desteğini alabilirsem solucan gübresinin yaygınlaşmasını sağlayacağım” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.