tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.9.2019

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

Okumanın yaşı olmaz, tarımın da!

71 yaşındaki üretici Hasan Bektaş, bu yıl girdiği YKS’den aldığı puanla üniversitede organik tarım eğitimi almaya hak kazandı.

Tarım insanın insanlaşma tarihinin belki de en önemli uğraşı. Tarım hem kafa hem de kol emeği isteyen zorlu bir meslek. Tarım kimileri için atadan kalma bir gelenek, bir zorunluluk; kimileri için ise yeni bir hayata başlama planının bir parçası, taze bir hayal.

Ama hepsinden öte, tarım pek çokları için bir tutku! Tıpkı Konya’nın Sarayönü ilçesinden Hasan Bektaş’ta olduğu gibi. 71 yaşında üniversite sınavına girerek organik tarım eğitimi almaya hak kazanan Bektaş’ın öyküsü tarım tutkusunun ne yaş ne de başka bir engel tanımadığının canlı bir örneği.

52 yıl sonra yeniden

Yıllarını tarıma vermiş bir üretici olan Bektaş, son 5 yıldır da solucan gübresi üretmeye başlıyor. Ancak yılların verdiği deneyimi yeterli görmeyen Bektaş, organik tarım eğitimi almak için bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giriyor ve sonunda Selçuk Üniversitesi Sarayönü Meslek Yüksekokulu Organik Tarım bölümünü kazanıyor.

okumanin-yasi-olmaz-tarimin-da1.jpg

“Okumanın yaşı olmaz” diyen Bektaş, 1967 yılında tamamladığı lise eğitiminin ardından 52 yıl sonra bugün yeniden öğrenci olacak olmanın heyecanı içinde. Yaşamı boyunca bir üniversite diploması ve üniversite kültürü eksikliği hissettiğini söyleyen Bektaş’ın hedefi ise aldığı eğitimle solucan gübresi üretimine profesyonel bir boyut kazandırmak.

Ziraat mühendisi eksikliğini giderecek

Üretim yaptığı çiftliğindeki ziraat mühendisi eksikliğini gidermek istediğini söyleyen Bektaş, “İmtihana girmeye niyetlendiğimde çevremdekiler ‘sen yaparsın’ dediler. Zor olduğunu bilsem de bu benim için artık bir görev haline gelmişti” diyor ve “Okuyacağım bölümle ilgili olarak, okulun da desteğini alabilirsem solucan gübresinin yaygınlaşmasını sağlayacağım” diye konuşuyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Bir sanat eseri olarak lahana bahçesi

Chicago Mimarlık Bienali’nin bu yıl en ilgi çeken eseri bir lahana bahçesi! Toprağa ekili 10 bin lahanadan oluşan sergi tarıma farklı bir gözle bakma fırsatı veriyor.

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Yeni bütçede tarımı neler bekliyor?

Bugün TBMM’de sunumu yapılacak yeni yıl bütçe teklifine göre tarım bütçesinde desteklere ayrılan pay yüzde 60’tan yüzde 66’ya çıkacak.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

“Tarım sektörü kendisini topluma ne kadar anlatabiliyor” sorusunu gündeme taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.