tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.9.2019

Yerel çeşit logosundan belli olacak

Yerel çeşit logosundan belli olacak

Türkiye’ye özgü bitki çeşitlerine ait tohumluklar artık ambalajlarında “yerel çeşittir” ibaresi ve logosu ile pazarlanacak.

Söz konusu tarım ve bitkilerin dünyası olduğunda, Türkiye’nin en çok övünç kaynağı olan konulardan biri biyoçeşitlilik. Özünde bir “şans” olan biyoçeşitliliği bir “başarı”ya dönüştürmek için ise onu korumaktan başka yol yok.

Yerel bitki çeşitlerinin kayıt alınması ve tescillenmesi yönündeki çalışmalar son yıllarda hızlandı. İşin son ayağı olan pazarlama konusunu etkileyecek bir düzenleme ise henüz yasalaştı. Bu düzenlemeye göre bundan böyle yerel tohumlukların paketlerinde, “Yerel çeşittir” ibaresi ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nca tasarlanan logo yer alacak.

Her tohumluk ait olduğu bölgede üretilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik, pazarlama öncesi süreçlere dair de düzenlemeler getiriyor. Buna göre, bir tohumluğu yerel çeşit olarak tescillemek için öncelikle Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bildirmek gerekli.

yerel-cesit-logosundan-belli-olacak1.jpg

Burada kayıt altına alınan yerel çeşit tohumlukları, menşe bölgesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ya da bildiriyi yapan araştırma enstitüsü tarafından pazarlanacak. Ayıca bu yerel çeşitlerin tohumluk üretimlerinin menşe bölgesinde yapılması ve tohumlukların üretildikleri sezon içinde sertifikalandırılmaları gerekiyor.

Tebliğe göre, Yerel Çeşit Kayıt Listesi’nde yer alan bitkilere ait tohumluklar için üretim miktarları TAGEM’e iletilecek taleplere göre belirlenecek. Üretilen tohumlukların perakende satışı ve pazarlamasına dair uygulamalar ise TİGEM vasıtasıyla yapılacak


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.