tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.9.2019

Yerel çeşit logosundan belli olacak

Yerel çeşit logosundan belli olacak

Türkiye’ye özgü bitki çeşitlerine ait tohumluklar artık ambalajlarında “yerel çeşittir” ibaresi ve logosu ile pazarlanacak.

Söz konusu tarım ve bitkilerin dünyası olduğunda, Türkiye’nin en çok övünç kaynağı olan konulardan biri biyoçeşitlilik. Özünde bir “şans” olan biyoçeşitliliği bir “başarı”ya dönüştürmek için ise onu korumaktan başka yol yok.

Yerel bitki çeşitlerinin kayıt alınması ve tescillenmesi yönündeki çalışmalar son yıllarda hızlandı. İşin son ayağı olan pazarlama konusunu etkileyecek bir düzenleme ise henüz yasalaştı. Bu düzenlemeye göre bundan böyle yerel tohumlukların paketlerinde, “Yerel çeşittir” ibaresi ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nca tasarlanan logo yer alacak.

Her tohumluk ait olduğu bölgede üretilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik, pazarlama öncesi süreçlere dair de düzenlemeler getiriyor. Buna göre, bir tohumluğu yerel çeşit olarak tescillemek için öncelikle Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bildirmek gerekli.

yerel-cesit-logosundan-belli-olacak1.jpg

Burada kayıt altına alınan yerel çeşit tohumlukları, menşe bölgesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ya da bildiriyi yapan araştırma enstitüsü tarafından pazarlanacak. Ayıca bu yerel çeşitlerin tohumluk üretimlerinin menşe bölgesinde yapılması ve tohumlukların üretildikleri sezon içinde sertifikalandırılmaları gerekiyor.

Tebliğe göre, Yerel Çeşit Kayıt Listesi’nde yer alan bitkilere ait tohumluklar için üretim miktarları TAGEM’e iletilecek taleplere göre belirlenecek. Üretilen tohumlukların perakende satışı ve pazarlamasına dair uygulamalar ise TİGEM vasıtasıyla yapılacak


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

AB ve Türkiye’deki tarımsal Ar-Ge politikalarını Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera’nın Eylül sayısı yine dopdolu!

Dışı kavun, içi muz!

Dışı kavun, içi muz!

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen “bağrıbütün” meyvesi, kavunu benzer görüntüsü ve muzu andıran tadıyla tüketicinin ilgisini çekiyor.