tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2019

Anadolu’da tarımın dönüşümünü bu sergi anlatıyor

Anadolu’da tarımın dönüşümünü bu sergi anlatıyor

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından olan Sivas Kongresi’nin 100. yılı adına kurulan sergi, tarımdaki bu topraklardaki bir asırlık dönüşümünü en çarpıcı şekilde anlatıyor.

Tarım ile tarih arasındaki kopmaz bağlar ne kadar güçlüyse, tarımın tarihine dair bilinç sahibi olmak da bugünü anlamak için o kadar önemli. Bu bağı kurmak için en güçlü araçlardan biri olan tarım müzelerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Tarımın tarihi on binlerce yıl geri uzansa da, yalnızca yakın tarihteki gelişime bakıldığında bile baş döndürücü bir dönüşümden söz etmek mümkün. Tarımda “alet”ten “makine”ye doğru yaşanan büyük devrim bu dönüşümün odak noktalarından biri.

Sivas’ta açılacak olan “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi bu devrimin Türkiye’deki yansımasını anlatmaya hazırlanıyor. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolun en önemli duraklarından biri olan Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında kurulan sergi, ziyaretçilere bir zaman tüneli sunuyor.

Sabandan modern tarım araçlarına

Sivas Valiliği tarafından Atatürk Kongre Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen sergide, 100 yıl öncesinin Türkiye’sinde halen yaygın olarak kullanılan saban gibi geleneksel tarım aletlerinden günümüzde kullanılan modern tarım araçlarına uzanan süreç yansıtılıyor. Tarihi 50 yıl öncesine uzanan traktör ve biçerdöverler ise sergiye tam anlamıyla nostaljik bir hava katıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Üçüncüsü düzenlenen Tarım Şurası'nda üretim planlamasının devlet güvencesi altına alınması ve Su Kanunu çıkarılması öngörülüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

Türkiye’nin ihracata yönelik ürünlerini inceleyen tarlasera bu ay Bitki Koruma & Besleme ekinin yeni sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.