tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.8.2019

Anadolu’da tarımın dönüşümünü bu sergi anlatıyor

Anadolu’da tarımın dönüşümünü bu sergi anlatıyor

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından olan Sivas Kongresi’nin 100. yılı adına kurulan sergi, tarımdaki bu topraklardaki bir asırlık dönüşümünü en çarpıcı şekilde anlatıyor.

Tarım ile tarih arasındaki kopmaz bağlar ne kadar güçlüyse, tarımın tarihine dair bilinç sahibi olmak da bugünü anlamak için o kadar önemli. Bu bağı kurmak için en güçlü araçlardan biri olan tarım müzelerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Tarımın tarihi on binlerce yıl geri uzansa da, yalnızca yakın tarihteki gelişime bakıldığında bile baş döndürücü bir dönüşümden söz etmek mümkün. Tarımda “alet”ten “makine”ye doğru yaşanan büyük devrim bu dönüşümün odak noktalarından biri.

Sivas’ta açılacak olan “Geçmişten Günümüze Tarım Aletleri” sergisi bu devrimin Türkiye’deki yansımasını anlatmaya hazırlanıyor. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolun en önemli duraklarından biri olan Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında kurulan sergi, ziyaretçilere bir zaman tüneli sunuyor.

Sabandan modern tarım araçlarına

Sivas Valiliği tarafından Atatürk Kongre Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen sergide, 100 yıl öncesinin Türkiye’sinde halen yaygın olarak kullanılan saban gibi geleneksel tarım aletlerinden günümüzde kullanılan modern tarım araçlarına uzanan süreç yansıtılıyor. Tarihi 50 yıl öncesine uzanan traktör ve biçerdöverler ise sergiye tam anlamıyla nostaljik bir hava katıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.