tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.7.2019

Haşhaş tarımında yeni dönem başlıyor

Haşhaş tarımında yeni dönem başlıyor

Yeni yönetmeliğe göre haşhaş ekiminde kritik kararlar Cumhurbaşkanlığına bağlanırken, başvuru süreçleri ise elektronik sistemle yapılacak.

Türkiye, Anadolu coğrafyasının geleneksel ürünlerinden biri olan haşhaşın az sayıdaki üretici ülkelerinden biri. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen miktar oranında üretimi yapılan bitkinin sıkı kontrollere tabi olma sebebi ise malum: Bir yandan ilaç sanayisi için kritik öneme sahip olan ürün, diğer yandan yasadışı uyuşturucu üretimine de konu olabiliyor.

100 yılda 5 kat azaldı

1900’lerin başından itibaren ilaç sanayisindeki büyük dönüşümlerle birlikte haşhaş tarımı da önemli değişimler geçirdi. Bugün dünya üzerinde üretilen haşhaş miktarı bir yüzyıl önceki üretimin neredeyse 5’te 1’i oranına düşmüş durumda. Bunda, haşhaştan üretilen afyona alternatif tıbbi kimyasalların yaygınlaşmasının önemli payı var.

Buna karşın haşhaş, başta tıp alanı olmak üzere farklı amaçlara yönelik bitkisel kaynaklar arasındaki önemini koruyor. Tıpkı kenevir gibi “hassas” bir konuma sahip olan ürünün potansiyel kullanım alanları üzerine yeni tartışmalar sürüyor. Bunun yansıması iki bitkinin de doğal üreticisi olan Türkiye’de hissedilmeye başladı.

hashas-tariminda-yeni-donem-basliyor1.jpgBaşvurular elektronik ortama taşınıyor

Bilindiği gibi son 1 yıldır kenevir bitkisinin tekstil ve yağ endüstrisine yönelik ekiminin teşvik edilmesi için yoğun bir çaba var. Kenevire yönelik bu vurgu 11. Kalkınma Planı’nda da kendine yer buldu. Uluslararası üretim sınırlamalarından dolayı aynı durumun haşhaşta yaşanması şimdilik mümkün görünmüyor. Ancak yeni yayımlanan Yönetmelik, haşhaş üretiminde yeni bir düzlemin ilk işareti niteliğinde.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan “Haşhaşın Ekimi, Kontrolü, Toplanması, Değerlendirilmesi, İmhası, Satınalınması, Satılması, İhracı ve İthali Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, üretim için başvuruları elektronik ortama taşıyarak kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Üretim noktaları Cumhurbaşkanlığınca belirlenecek

6 ay sonra yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, haşhaş ekimi yapmak isteyen üreticiler HÜBAS (Haşhaş Üretim Başvuru Sistemi) üzerinden TMO’ya başvurarak izin belgesi alacak. Kışlık ekim başvuru tarihleri 1 Temmuz-30 Ekim, yazlık ekim için ise 1 Şubat, 15 Mart olarak belirlendi. Yönetmelik aynı zamanda haşhaş ekilecek ve kapsül üretilecek yerlerin Cumhurbaşkanlığı kararı ile tespit edilmesini öngörüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

Uzay yarışına ziraat mühendisleri de katılıyor

NASA’nın desteğiyle başlatılan “Growing Beyond Earth” yarışması, uzayda bitki üretebilmeyi mümkün kılacak teknolojik inovasyonları ortaya çıkaracak.

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

Hilton Oteli’nin önünde tarım!

1960’lı yıllarda İstanbul’da yalnızca Silivri ya da Çatalca’da değil, en kozmopolit ilçelerinde de tarımsal üretimin nefesi duyulabiliyordu. Şişli’deki meşhur Hilton Oteli’nin çevresinde bile!

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Kapak Konusu sayfalarında bu ay modern ıslah tekniklerini masaya yatıran tarlasera’nın Ekim sayısı okurlarıyla buluştu.