tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.7.2019

Haşhaş tarımında yeni dönem başlıyor

Haşhaş tarımında yeni dönem başlıyor

Yeni yönetmeliğe göre haşhaş ekiminde kritik kararlar Cumhurbaşkanlığına bağlanırken, başvuru süreçleri ise elektronik sistemle yapılacak.

Türkiye, Anadolu coğrafyasının geleneksel ürünlerinden biri olan haşhaşın az sayıdaki üretici ülkelerinden biri. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen miktar oranında üretimi yapılan bitkinin sıkı kontrollere tabi olma sebebi ise malum: Bir yandan ilaç sanayisi için kritik öneme sahip olan ürün, diğer yandan yasadışı uyuşturucu üretimine de konu olabiliyor.

100 yılda 5 kat azaldı

1900’lerin başından itibaren ilaç sanayisindeki büyük dönüşümlerle birlikte haşhaş tarımı da önemli değişimler geçirdi. Bugün dünya üzerinde üretilen haşhaş miktarı bir yüzyıl önceki üretimin neredeyse 5’te 1’i oranına düşmüş durumda. Bunda, haşhaştan üretilen afyona alternatif tıbbi kimyasalların yaygınlaşmasının önemli payı var.

Buna karşın haşhaş, başta tıp alanı olmak üzere farklı amaçlara yönelik bitkisel kaynaklar arasındaki önemini koruyor. Tıpkı kenevir gibi “hassas” bir konuma sahip olan ürünün potansiyel kullanım alanları üzerine yeni tartışmalar sürüyor. Bunun yansıması iki bitkinin de doğal üreticisi olan Türkiye’de hissedilmeye başladı.

hashas-tariminda-yeni-donem-basliyor1.jpgBaşvurular elektronik ortama taşınıyor

Bilindiği gibi son 1 yıldır kenevir bitkisinin tekstil ve yağ endüstrisine yönelik ekiminin teşvik edilmesi için yoğun bir çaba var. Kenevire yönelik bu vurgu 11. Kalkınma Planı’nda da kendine yer buldu. Uluslararası üretim sınırlamalarından dolayı aynı durumun haşhaşta yaşanması şimdilik mümkün görünmüyor. Ancak yeni yayımlanan Yönetmelik, haşhaş üretiminde yeni bir düzlemin ilk işareti niteliğinde.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan “Haşhaşın Ekimi, Kontrolü, Toplanması, Değerlendirilmesi, İmhası, Satınalınması, Satılması, İhracı ve İthali Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, üretim için başvuruları elektronik ortama taşıyarak kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Üretim noktaları Cumhurbaşkanlığınca belirlenecek

6 ay sonra yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, haşhaş ekimi yapmak isteyen üreticiler HÜBAS (Haşhaş Üretim Başvuru Sistemi) üzerinden TMO’ya başvurarak izin belgesi alacak. Kışlık ekim başvuru tarihleri 1 Temmuz-30 Ekim, yazlık ekim için ise 1 Şubat, 15 Mart olarak belirlendi. Yönetmelik aynı zamanda haşhaş ekilecek ve kapsül üretilecek yerlerin Cumhurbaşkanlığı kararı ile tespit edilmesini öngörüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.