tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.6.2019

Bitkilere ve Mozart’a adanmış bir yaşam

bitkilere-ve-mozart-a-adanmis-bir-yasam1.jpg

Ludwig von Köchel klasik müzik severlerin yakından tanıdığı bir isim. Köchel’in bitki bilimciler için ise ayrı bir yeri var.

Wolfgang Amadeus Mozart; kimilerine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik dehası. Mozart’ın 35 yıllık kısa ömrüne sığdırdığı sayısız eserin bugüne ulaşmasında en büyük paya sahip kişi ise bugün ölümünün 144. yılı olan Ludwig von Köchel.

Müzikolog olmanın yanı sıra besteci ve yayıncı kimliğine de sahip Köchel’i müzik dünyası Mozart’ın eserlerinin ismindeki “K” harfi ile tanıyor. Yaşamının önemli bir bölümünü sayıları 626’a ulaşan Mozart bestelerini kataloglamaya ayıran Köchel’in soyadının baş harfi, bu eserlerin sonundaki katalog numaralarında göze çarpıyor.

Ancak Köchel’in günümüzde çok da bilinmeyen bir diğer tutkusu ise bitkiler. Hukuk eğitimi almış olsa da, bitki bilimi alanında yaptığı çalışmalar sayesinde profesyonel bir botanikçi olarak da anılan Köchel’in bu alanda yaptığı araştırmalar İngiltere’den Rusya’ya, İber yarımadasından Kuzey Afrika’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya yayılmış.

bitkilere-ve-mozart-a-adanmis-bir-yasam2.jpg

Türkiye’de keşfedilen bitkiye onun adı verildi

Uzmanlar Köchel’in bir müzikolog olarak Mozart’ın eserleri için sergilediği bilimsel yaklaşımı botanik alanındaki tecrübesine bağlıyor. Ziyaret ettiği ülkelerde pek çok yeni bitki türü keşfeden Köchel’in yalnızca klasik müzik değil, bitki türleri kataloglarında da imzası bulunuyor.

Aynı şekilde, Köchel’in ismi bugün yalnızca Mozart’ın kulakları mest eden eserlerinde değil, bitkilerin dünyasında da yaşıyor. Kendisi gibi Avusturyalı bir botanikçi olan Eduard Fenzl, Türkiye’de keşfettiği  “şeytanayağı” bitki ailesine ait yeni bir çeşide Köchel’in anısına “Bupleurum Koechelii” ismini verdi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

AB ve Türkiye’deki tarımsal Ar-Ge politikalarını Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera’nın Eylül sayısı yine dopdolu!

Dışı kavun, içi muz!

Dışı kavun, içi muz!

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen “bağrıbütün” meyvesi, kavunu benzer görüntüsü ve muzu andıran tadıyla tüketicinin ilgisini çekiyor.