tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.5.2019

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York şehir merkezini oluşturan adalardan Staten Island’da dünyanın en modern kentsel tarım alanlarından biri yer alıyor.

Tarım nasıl kırsal bölgelerden çıkıp şehirlere taşmaya başladıysa, kentsel tarım da artık en büyük metropollerin tam kalbinde kendine yer bulmayı başarıyor. Artık Eiffel Kulesi manzaralı teraslarda da, Özgürlük Heykeli’ne nazır bahçelerde de sebze üretimi yapılan bahçeler görmek mümkün!

Bu tasviri mümkün kılan şey New York’un en kalabalık bölgelerinden olan Staten Island’da bulunan Rabbit’s Garden, yani “Tavşanın Bahçesi”. Şehrin sembolü olan Özgürlük Heykeli’ni tam karşıdan gören Staten Island Urby isimli yaşam merkezinde yer alan bu bahçe kentsel tarımın en modern örneklerinden birini oluşturuyor.

Ekolojik tarım yapılıyor

Toplam 571 daire ve 3 bin 200 metrekarelik çalışma alanına sahip Staten Island Urby kompleksinin tam ortasında bulunan Rabbit’s Garden’da biyodinamik ve ekolojik yöntemlerle sebze, yeşillik, saksı bitkileri ve çiçek türleri yetiştiriliyor. Burada yetiştirilen ürünler toptancılara, çevredeki restoran ve marketlere ve yerel ürünleri destekleyen Topluluk Destekli Tarım (CSA) iştirakine satılıyor.

new-york-a-tarimi-sevdiren-bahce2.jpg

Tarımı öğren ve kendi sebzeni üret!

Ancak Rabbit’s Garden, Staten Island’da yaşayanlar için yalnızca ticari bir anlam ifade etmiyor. Bahçede çalışan ekibin düzenlediği eğitim atölyelerine katılan herkes burada bahçıvanlık, ompostlama, tarımsal sürdürülebilirlik, aşçılık gibi alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı buluyor.

Bitkisel üretim sürecine katılan yaşam merkezi sakinleri için de Rabbit’s Garden bir bahçeden çok daha fazlası! Gönüllü çalışma günlerine katılanlara kendi ürettikleri taze ürünleri tüketebilme deneyimini yaşatan bahçede düzenlenen akşam yemekleri ise sosyalleşme olanağı sunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.