tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.5.2019

Beyaz kelebeğin rakibi sahaya iniyor!

Beyaz kelebeğin rakibi sahaya iniyor!

Düzce Üniversitesi’nde fındık bahçelerinde ciddi kayıplara yol açan Amerikan beyaz kelebeğine karşı faydalı böcek üretildi.

Fındık denildiğinde dünyada akla ilk gelen ülke olan Türkiye, marka değerindeki bu tarım ürününde bir düşüş trendi içinde. Hem saha hem de piyasa temelli pek çok sorunun iç içe geçtiği fındıkta üreticilerin mücadele ettiği cephelere birkaç yıldır bir yenisi eklendi: Hyphantria cunea, nam-ı diğer; Amerikan beyaz kelebeği.

Doğu Karadeniz’den Ege’ye kadar yayıldı

2010’larda öncelikle fındık üretiminin kalbinin attığı Doğu Karadeniz’de adını bahçelerde yarattığı kayıplarla duyuran bu zararlı geçtiğimiz yıl itibariyle bölgenin en batısına, Sakarya bölgesine kadar ulaştı. Fındığın yanı sıra elma, kiraz, ceviz gibi farklı meyve ağaçlarının da yapraklarını yiyerek zarara yol açan böceğe karşı yeni umut ise Düzce’den geldi.

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden akademisyenler, Marmara ve Ege bölgesinde de görülmeye başlayan Amerikan beyaz kelebeğiyle etkili bir mücadele için 3 yıldır yürüttükleri çalışmada önemli bir sonuç elde etti. Laboratuvar ortamında üretilen faydalı böcekleri zararlının karşısına çıkaran araştırmacılar kelebeğin çoğalmasını önlemeyi başardı.

beyaz-kelebegin-rakibi-sahaya-iniyor1.jpgZararlının yumurtalarını etkisiz hale getiriyor

Fındık bahçelerine salınımı yapılan faydalı böceklerin zararlının popülasyonunu bir ölçüde kırdığını söyleyen fakülte dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Ürettiğimiz bu yumurta parazitoidi Amerikan beyaz kelebeğinin yumurtalarını parazitleyerek tırtılların çıkışını engelliyor. Bu tamamen doğal bir yöntem, çevreye ve insan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmuyor” diyor.

Toplu mücadele yapmak gerekli

Amerikan beyaz kelebeğinin birden fazla kültür bitkisiyle beslenen bir canlı olduğunu hatırlatan Öztemiz, zararlıdan mustarip üreticilerin bahçelerini her gün kontrol etmesi gerektiğini söylüyor. Öztemiz, “Mücadelede zaman ve uygulama şekli çok önemli. Bir kelebek gördükten sonra hemen mücadeleye başlamak doğru değil. Toplu mücadele yapmakta yarar var” uyarısında bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Kullanım amacına, yaşadığı bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun mısır tohumu hangisi? Üretici bunun cevabını doğru verirse, sezon sonu aldığı başarı da o kadar tatmin edici oluyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Tarım turizmini Kapak Konusu sayfalarına taşıyan tarlasera, Bitki Koruma&Besleme ekinin yeni sayısını da okurlarıyla buluşturuyor.