tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.5.2019

Eriğin hızını yağışlar kesiyor

Eriğin hızını yağışlar kesiyor

Bu yıl üç bölgede geç gelen bahar nedeniyle rekolte düşüşü yaşanan erikte üreticiler bu kez de bahar yağmurları nedeniyle zor günler geçiriyor.

Bahar aylarının vazgeçilmezi erik çoktan pazar ev market raflarına dizilse de, belki de pek çok tüketici yılın ilk eriğini yiyebilmiş değil. Kış aylarında yüksek fiyatlarıyla el yakan meyveler kervanına baharla birlikte dahil olan yeşil erik zorlu hava şartlarının getirdiği kötü şansı tezgahlara yansıtmak zorunda kalıyor.

Üretimin en önemli merkezlerinden Mersin’in Silifke ilçesinde bu sezon görülen yüzde 50’lik düşüş bu durumu özetler nitelikte. Sert ve uzun geçen kış döneminin erik ağaçlarının yakasını bırakmadığı bölgede özellikle açık arazide üretim yapanlar yaşadıkları kaybı İran, Azerbaycan ve Rusya’ya başlayan ihracat ile kapatmaya çalışıyor.

Güneyde bitmeyen kış!

Havalar artık iyiden iyiye ısınsa da yağışların azizliği erik bahçelerine zarar vermeye devam ediyor. Nisan’ın son haftası Mersin ve Hatay’ın kıyı ilçelerini kapsayan 80 kilometrelik hatta etkili olan dolu ve sağanak yağışı açık arazi sebzeleriyle birlikte erik ağaçlarında da hasara yol açtı. Tarsus, Erdemli ve Samandağ gibi bölgelerde kaybedilen ürünlerin üretim oranlarını daha da düşüreceği tahmin ediliyor.

erigin-hizini-yagislar-kesiyor.jpgAydın’da yüksek fiyatlar kaybı karşılayacak

Ege bölgesinde üretimin başını çeken ilçelerden Aydın-İncirliova’da da durum farklı değil. Geçtiğimiz yıl 2 bin ton ürün alınan bölgede, hava şartları nedeniyle bu sezonun hasadı ancak Nisan sonunda başlarken rekolte 600 tonu henüz geçebilmiş. Üreticilerin tesellisi ise fiyatların üretime ters orantılı bir şekilde artması. 2018’de 4-5 TL ile başlayan satış sezonu bu yıl ise 8 TL’den açılmış durumda.

Marmara bölgesinde de bu yıl bolluk gözlenen erik bahçelerinde hasat coşkusunu sağanak yağmur ve fırtına gölgeledi. Dün başlayan yağışlar gece itibariyle sertleşirken bu sabah bahçelerine giden bazı üreticiler özellikle yaşlı erik ağaçlarının dallarının kırıldığına tanık oldu.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Koruma altındaki akzambak bitkisinin soğanı, çiçeği, polenleri, yaprakları ve yağı, kısacası her bir kısmı farklı bir ticari değere sahip!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

Bu ay tarımda enerji politikalarını masaya yatıran tarlasera, Dijital Tarım ekinin ikinci sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

1990 yılından bu yana hazırlanan altıncı kalkınma planı bu hafta uygulamaya girdi. 5’er yıllık bu planlar, ulaşabildiği ya da ulaşamadığı hedefleriyle Türkiye tarımının çehresindeki değişimi sergiliyor.