tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.2.2019

Kooperatiften birlik doğar

Kooperatiften birlik doğar!

Örgütlü üretim ülke ekonomisi için hayati önem taşıyor. Ancak son günlerde yaşanan fiyat artışıyla beraber Türkiye, kooperatifçiliğin yeterli seviyeye ulaşamamış olması gerçeğiyle yüzleşiyor.

Sebze-meyvede yaşanan fiyat artışı son günlerde tüm Türkiye’nin gündemine oturdu. Bugüne dek çözüm olarak sunulan uygulamalar tanzim satış, Hal Yasası gibi konular oldu. Ancak kalıcı çözüm için biraz daha derine inmekte fayda var. Örneğin üreticilerin bir araya gelerek oluşturduğu kooperatifler tarımsal üretim sorunlarına karşı en etkili çözüm yollarından biri.

Kooperatifler; kırsalın ekonomiye dahil olması, tarımsal ürün ve girdi piyasalarının dengelenmesi, üreticinin eğitim, makine-teçhizat, tohum ve zirai ilaç gibi çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması gibi birçok alanda etkisini gösteriyor. Kırsalda üreticinin yaşam düzeyi ve kalitesini yükseltmeyi amaçlarken, verimliliği arttırma ve pazardaki konumlarını güçlendirme gibi avantajlar da sağlıyor. Bu sayede sadece ortaklarına değil, ülke ekonomisine de önemli katkılarda bulunmuş oluyor.

Enflasyonu önlemede kooperatif modeli

Peki bugün için konuşulursa, sebze-meyve fiyat artışına kooperatiflerin etkisi nasıl olur? Enflasyonu önlemede önemli bir araç olan bu üretici örgütleri; başarılı olmaları halinde, pazarlama kanallarındaki yüksek pazarlama marjları ile çalışan aracılı sisteme olan ihtiyacı azaltabileceği ve piyasaları düzenleyebileceği için fiyat istikrarını sağlama noktasında rol oynuyor. Bunun sonucunda da fiyat artışları daha dengeli şekilde seyrediyor.

kooperatiften-birlik-dogar1.jpg

Son dönemde tavan yapan ürün ve girdi fiyatlarındaki artış Türkiye’de çeşitli tartışmalara yol açarken, kooperatifçiliğin yeterli düzeyde olmayışını ve çözüm yolunda atılacak adımlarda tartışmasız önemli bir araç olacağı konusunu da gündeme getiriyor.

Örgütleri destekleyecek politika şart

Türkiye’de yeterli seviyelere gelemeyen kooperatifçiliğin yaşadığı önemli sorunlar arasında üreticinin örgütlenme bilincinin tam olarak oluşmaması, eğitimsizlik, siyasi müdahaleler gibi çeşitli nedenler yer alıyor. Devletin destekleyici bir politikasının olmaması da bu sorunların çözümünü engelliyor.

Devlet tarımsal arzı kontrol altına alabilecek, üretici örgütlerini destekleyici politikalar üretemediğinde, tarım kooperatifleri de arzı kontrol altına alabilecek ekonomik güce ulaşamıyor. Bu nedenle ürün fiyatları tarımsal arzdaki değişikliklere bağlı olarak son dönemler de olduğu gibi şiddetli dalgalanmalar gösteriyor.

Tire süt kooperatifi örneği

Türkiye’de kooperatif modeli her ne kadar yeterli düzeyde olmasa da Tire Süt Kooperatifi gibi başarılı örnekler mevcut. Kooperatif, üreticiyi koruma doğrultusunda üretim maliyetlerini düşürmeye ve süt kalitesini arttırmaya yönelik yatırım ve hizmetleriyle ortaklarının kazancını arttırıyor.

kooperatiften-birlik-dogar2.jpg

Tire Süt Kooperatifi, ortaklarının bitkisel üretim ve hayvan beslenmesinde ihtiyaç duyduğu tohum, gübre, yem ve benzeri ürünleri ekonomik şartlarda kooperatifin satış deposundan temin ederek yüksek girdi maliyetlerinin etkisini azaltmış oluyor. Aslında temelde başarı bu kooperatifin özelinde değil, kooperatifçiliğin ilkelerinden kaynaklanıyor. Türkiye’de daha birçok örneğine neden rastlanmasın?

Kooperatiflerde başarı nasıl sağlanacak?

Başarıya ulaşmak için birçok kooperatifin de Tire Süt Kooperatifi gibi örgütlenmesi ve birleşmesi gerekiyor. Bunun için devletin öncülüğünün önemi tartışılmazken, aynı zamanda üreticilerin de daha cesur davranması gerekiyor. Tarihinde imece usulü gibi güzel örnekler ve birçok başarılı kooperatife yer vermiş Türkiye’de iyi bir politika ve profesyonel kooperatif yönetimlerinin sağlanmasıyla bu sorunların aşılabileceği hayal değil. Tarımsal üretimin kooperatifler yoluyla gerçekleşmesi halinde üretim ve gelirde önemli artışların gerçekleşebileceği ve fiyat dalgalanmalarının da önlenebileceği yönünde yapılan tahminler bile bu model için çalışmaya koyulmaya yeter düzeyde.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!