tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.2.2019

Tarımın her alanında çözüm sunmaya geliyoruz

tarimin-her-alaninda-cozum-sunmaya-geliyoruz.jpg

Geçtiğimiz yıl içinde yaşanan dev birleşmenin hem dünya hem de Türkiye tarım sektörüne kazandırdığı Corteva Agriscience’nin Türkiye Genel Müdürü Harun Toksöz ilk röportajını tarlasera’ya verdi.

Tarım sektörüne son yıllarda damgasını vuran satın alma ve birleşme faaliyetleri 2018’de yeni bir markayı sektöre kazandırdı: Corteva Agriscience. “Doğa” ve “kalp” kelimelerinin birleşiminden oluşan Corteva, adı gibi kendisini doğanın kalbinde faaliyet gösteren bir tarım şirketi olarak tanımlıyor ve bu adın getirdiği yüksek sorumluluk bilinciyle sürdürülebilir tarım teknolojileri pazarının yeni oyun kurucusu olmayı hedefliyor.

Corteva Agriscience firması Türkiye Genel Müdürü Harun Toksöz ilk röportajını tarlasera’ya verdi. 2018’in ve bu yılın değerlendirmesi, Türkiye’nin küresel tarım pazarındaki konumu, Corteva Agriscience’ın yakın ve uzun vadeli stratejileri ve firmada görev alma hayali bulunan ziraat mühendislerine önerilerin de yer aldığı bu keyifli söyleşinin tamamını tarlasera’nın Şubat sayısında okuyabilirsiniz.

Dünyaya ve tarım sektörüne neler katmak için yola çıktınız?

Amacımız hem üretenlerin hem de tüketenlerin hayatlarını zenginleştirirken, gelecek nesillerin ilerleyişini de garanti altına almak. Bu yüzden tarımın yalnızca üretim alanında ki paydaşlarının değil, aynı zamanda tüketicilerin de zincire dâhil oldukları bir süreç yönetimi oluşturmanın önemine inanarak hareket ediyoruz. Gıda arzının devamlılığı kadar, gıda güvenliğinden ödün vermeyen, üst düzey bilgi/veri yönetimi ile birlikte toplumun, doğanın ve yaşamın sürdürülebilirliğini ön planda tutan öncü teknolojileri geliştirmeye çalışıyoruz.

Corteva Agriscience firmasını öne çıkaran özellikleri neler?

Corteva Agriscience bundan böyle kimya şirketleri içerisinde faaliyet gösteren bir firma olmaktan ziyade kendi ayaklarının üzerinde durarak, tohumdan bitki korumaya kadar geniş bir ürün yelpazesini teknoloji ile birleştirip üretici, tüketici ve iş ortaklarımıza sunmayı hedefliyor; üreticilerin ekimden hasada kadar ihtiyaç duyacağı katma değeri yüksek çözümleri sağlamayı çok önemli buluyor.

tarimin-her-alaninda-cozum-sunmaya-geliyoruz3.jpg

Tarımsal pazarda 2019 yılında hangi özelliklerinizi ön plana çıkaracaksınız?

Gerek marka bilinirliği gerekse pazar payı bakımından, tohum sektöründe liderliğimizi korurken bitki koruma sektöründe pazarın önde gelen oyuncularından biri olma konumumuzu daha da geliştirmek istiyoruz. Her iki alandaki teknolojik yeniliklerimiz bu düşüncemizi destekliyor. 2019 yılında, yüksek müşteri kabulü olan ürünlerimize yenilerini de ekleyerek Corteva Agriscience markasının içeriğinin ne kadar zengin olduğunu anlatacağız.

Corteva’yı Türkiye’nin hangi bölgelerinde ve hangi ürün gruplarında daha çok göreceğiz?

Hitap ettiğimiz tüm pazarlarda iddialıyız. Tohumda Pioneer markası sektörde bilinirliği en yüksek olan marka. Ana faaliyet kollarımız olan ayçiçek ve mısırda pazar liderliğini elimizde bulunduruyoruz, ancak 2019 ve 2020 yıllarında bunlara ilave olarak bazı sürprizler yapmayı da planlıyoruz. Bitki koruma alanında da neredeyse her yıl yeni bir ürün lansmanı yapıyoruz. Hububattan çeltiğe, meyve-sebzeden pamuğa hitap ettiğimiz her ürün grubunda iddialıyız. Burada mevcut teknolojilerimizi en verimli şekilde üreticilerle buluşturup onlara çözümler sunarken, aynı zamanda geliştireceğimiz yeni teknolojilerle de mevcut portföyümüzü desteklemeyi planlıyoruz.

Firma olarak Ar-Ge yatırımları sizin için ne derece öneme sahip?

Corteva Agriscience’ın mirasını devraldığı her üç firma da kendi faaliyet alanlarında en iyi keşifleri piyasaya sunan firmalar. Bu yüzden bizler sahip olduğumuz teknolojimizle övünüyoruz. Teknoloji üretebilmek i çin de Ar-Ge’ye mutlaka çok büyük yatırım yapmanız gerekiyor. Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Ar-Ge yatırımlarımız artarak devam edecek.

Röportajın tamamı tarlasera Şubat sayısında!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.