tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.1.2019

Fındığın kabusu olan böcek Karadeniz’de!

Fındığın kabusu olan böcek Karadeniz’de!

Kötü ünü Uzak Asya’dan Kuzey Amerika’ya kadar yayılan kahverengi kokarca böceği, tespit edildiği Artvin’de fındık ağaçlarına zarar vermeye başladı. Zararlının farklı bölgelere ve ürünlere yayılma ihtimali var.

Neredeyse her 10 yılda bir farklı kıtalarda yayılım göstererek fındık bahçelerine geniş çapta zarar veren kahverengi kokarca böceği Artvin’de tespit edildi. Geçtiğimiz yıl ortaya çıktığı Gürcistan’dan Türkiye’ye giriş yaptığı tahmin edilen böcek yalnızca fındık değil çay gibi açık arazide yetişen diğer bitkileri de tehdit ediyor.

İlk olarak 40 yıl önce Uzak Doğu’da tarım arazilerinde büyük kayıplara yol açan kahverengi kokarca böceği 90’lı yıllarda Kuzey Amerika’da kayıplara yol açmış, 2000’li yıllarda ise bu kez Avrupa’da tarım arazilerini etkisi alına almıştı. 2016 yılında Gürcistan’da fındık arazilerinde görülen zararlıya geçen yıl bu ülkeyle sınır komşusu olan Artvin’in Kemalpaşa ve Hopa ilçelerinde de rastlanmıştı.

Bir fındık arazisini bitirebilecek güce sahip!

Birkaç yıldır hastalık ve zararlıların yarattığı verim kayıplarıyla boğuşan fındık bahçelerine bulaştığı tespit edilen zararlı, bitkilerde boş, lekeli ve şekilsiz meyve oluşumuna neden oluyor. Gürcistan’da bazı fındık arazilerinde yüzde 100’e varan kayba yol açmış olması, zararlının yarattığı riski gözler önüne seriyor.

findigin-kabusu-olan-bocek-karadeniz-de1.jpg

Mücadele için alarm verilmeli

Etkili olduğu arazilerde zararlı bakteri oluşumuna da yol açan kahverengi kokarca böceğinin etkili olduğu arazide fındığı “20 gün tamamen içinde bitirdiğini” dile getiren Ulusal Fındık konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, “Mücadele edilmezse fındık üretimi 500 bin tona bile ulaşamaz. Bu böceğe karşı alarm verilmeli ve ağaçlar ıslah edilmeli” diyor.

Ülke geneline yayılabilir

Kokarca böceği yalnızca fındık değil tüm bir tarımsal üretim için risk kaynağı. Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, zararlının erginlerinin yüksek uçuş kapasitesi nedeniyle ülke geneline yayılıp çeşitli kültür bitkilerine zarar verebileceği belirtilirken, enstitü tarafından Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde 6 ilde toplam 49 ilçede yerleştirilen tuzaklarla böceğin yayılımı gözlemlenmeye başladı.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.