tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.9.2018

Tire’de kazanan zeytinlikler oldu

Tire’de kazanan zeytinlikler oldu

İzmir-Tire’de tarım arazilerinin yoğunlukta olduğu bölge sondaj çalışması için yapılan ÇED başvurusunda karar üreticilerin lehine oldu.

İzmir’in Tire ilçesine bağlı Başköy mahallesinde tepkilere yol açan sondaj projesi konusunda üretici ve mahalle sakinlerine rahat nefes aldıracak karar çıktı. Bölgede jeotermal kaynak arama amacıyla başlatılmak istenen sondaj çalışması için yapılan başvuru sonucunda ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu olumsuz olarak yanıtlandı.

Zeytin, incir ve kestane üretiminin yapıldığı bölgede tarım arazileri ve çevre sağlığı açısından soru işaretlerine yol açan projeyi geliştiren firmanın ÇED başvurusunu inceleyen İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, planlanan çalışmaların çevreye ve tarımsal ürünlere zarar vereceği gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Zeytinyağı fabrikası dışında tesis kurulamaz

Müdürlükçe Tire Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda, çevre parsellerde yaygın bir şekilde yer alan zeytinlik sahalarının zarar görmemesi için jeotermal faaliyetlerin yapılmasının uygun bulunmadığı belirtildi. yazıda zeytin arazileri içinde bu arazilere en az 3 kilometre uzaklıkta zeytinyağı fabrikası haricinde zeytinliklerin gelişmesine engel olacak atıklar bırakan, toz ve duman kaynağı olacak tesislerinden yapılamayacağı vurgulandı.

Üreticiler tepki göstermişti

Projenin gündeme gelmesi ve ardından başlatılan ÇED sürecinde Başköy sakinleri ve üreticiler tepkilerini dile getirmiş ve geçtiğimiz hafta bir de oturma eylemi gerçekleştirmişlerdi. Alınan kararda vatandaşların çağrısına kulak verildiğini söyleyen Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan tüm üreticilerimizin yanındayız” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?