tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.9.2018

Tire’de kazanan zeytinlikler oldu

Tire’de kazanan zeytinlikler oldu

İzmir-Tire’de tarım arazilerinin yoğunlukta olduğu bölge sondaj çalışması için yapılan ÇED başvurusunda karar üreticilerin lehine oldu.

İzmir’in Tire ilçesine bağlı Başköy mahallesinde tepkilere yol açan sondaj projesi konusunda üretici ve mahalle sakinlerine rahat nefes aldıracak karar çıktı. Bölgede jeotermal kaynak arama amacıyla başlatılmak istenen sondaj çalışması için yapılan başvuru sonucunda ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu olumsuz olarak yanıtlandı.

Zeytin, incir ve kestane üretiminin yapıldığı bölgede tarım arazileri ve çevre sağlığı açısından soru işaretlerine yol açan projeyi geliştiren firmanın ÇED başvurusunu inceleyen İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, planlanan çalışmaların çevreye ve tarımsal ürünlere zarar vereceği gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Zeytinyağı fabrikası dışında tesis kurulamaz

Müdürlükçe Tire Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda, çevre parsellerde yaygın bir şekilde yer alan zeytinlik sahalarının zarar görmemesi için jeotermal faaliyetlerin yapılmasının uygun bulunmadığı belirtildi. yazıda zeytin arazileri içinde bu arazilere en az 3 kilometre uzaklıkta zeytinyağı fabrikası haricinde zeytinliklerin gelişmesine engel olacak atıklar bırakan, toz ve duman kaynağı olacak tesislerinden yapılamayacağı vurgulandı.

Üreticiler tepki göstermişti

Projenin gündeme gelmesi ve ardından başlatılan ÇED sürecinde Başköy sakinleri ve üreticiler tepkilerini dile getirmiş ve geçtiğimiz hafta bir de oturma eylemi gerçekleştirmişlerdi. Alınan kararda vatandaşların çağrısına kulak verildiğini söyleyen Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan tüm üreticilerimizin yanındayız” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değeri hem yurtdışında hem de Türkiye’de ezberleri bozuyor. Şimdi sıra teşvik ve üretimde.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Türkiye tarımının geleceğinin tartışıldığı tarlasera Şubat sayısının armağanı ise geçen yılın panoramasını sunan Almanak 2018.