tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.9.2018

Hazine arazilerinde yeni dönem başlıyor

Hazine arazilerinde yeni dönem başlıyor

Hazine arazilerinin üreticiler tarafından kiralanmasını öngören düzenlemeye dair ayrıntılar bugün açıklandı.

İlk olarak Haziran ayında yürürlüğe giren Milli Emlak Genel Tebliği ile gündeme gelen ve üreticilere hazine arazilerini tarım amaçlı kiralama olanağı sunan kanun düzenlemesinde ayrıntılar netleşiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugünkü ortak basın toplantısında sisteme dair bilgi verdi.

Ödeme şartları ne olacak?

“Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilere Kiralanmasını Sağlayan Düzenleme” başlıklı tasarıya göre arazi kiralama şartları belediye veya mücavir alan sınırlarında olan ve olmayan arazilere göre ayrılacak. Belediye sınırında bulunan hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden doğrudan satış yapılabilecek ve 5 yılda 10 eşit taksitle vade farkı alınarak ödeme yapılabilecek.

Arazi belediye ve mücavir alanı sınırları dışındaysa rayiç bedelinin yarısı düzeyinde satın alınıp 5 yılda 12 eşit taksitle ödenebilecek. Ayrıca arazi bedelinin yarısının peşin ödenmesi durumunda yüzde 10 indirimden faydalanmak mümkün olacak.

hazine-arazilerinde-yeni-donem-basliyor1.jpg

Araziler kayıt altına alınacak

Toplam tarım arazilerinin yüzde 5’ini kapsayan düzenlemenin üreticilere kira bedeli ödeyerek tarım arazilerini ekip biçme fırsatı verdiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, böylece sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri de kayıt altına alınmış olacağını dile getirdi.

218 bin üreticiyi ilgilendiriyor

Düzenlemenin 218 bin üreticiyi etkilediğini belirten Pakdemirli, “Kullanıcılar arazinin verimini arttıracak. Üretici isterse sonra araziyi satın alabilecek. Ucuz kredi imkanlarından, tarım sigortalarından ve arazinin kayıt altına alınmasıyla tarımsal desteklerden faydalanacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.