tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.9.2018

Hazine arazilerinde yeni dönem başlıyor

Hazine arazilerinde yeni dönem başlıyor

Hazine arazilerinin üreticiler tarafından kiralanmasını öngören düzenlemeye dair ayrıntılar bugün açıklandı.

İlk olarak Haziran ayında yürürlüğe giren Milli Emlak Genel Tebliği ile gündeme gelen ve üreticilere hazine arazilerini tarım amaçlı kiralama olanağı sunan kanun düzenlemesinde ayrıntılar netleşiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugünkü ortak basın toplantısında sisteme dair bilgi verdi.

Ödeme şartları ne olacak?

“Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilere Kiralanmasını Sağlayan Düzenleme” başlıklı tasarıya göre arazi kiralama şartları belediye veya mücavir alan sınırlarında olan ve olmayan arazilere göre ayrılacak. Belediye sınırında bulunan hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden doğrudan satış yapılabilecek ve 5 yılda 10 eşit taksitle vade farkı alınarak ödeme yapılabilecek.

Arazi belediye ve mücavir alanı sınırları dışındaysa rayiç bedelinin yarısı düzeyinde satın alınıp 5 yılda 12 eşit taksitle ödenebilecek. Ayrıca arazi bedelinin yarısının peşin ödenmesi durumunda yüzde 10 indirimden faydalanmak mümkün olacak.

hazine-arazilerinde-yeni-donem-basliyor1.jpg

Araziler kayıt altına alınacak

Toplam tarım arazilerinin yüzde 5’ini kapsayan düzenlemenin üreticilere kira bedeli ödeyerek tarım arazilerini ekip biçme fırsatı verdiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, böylece sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri de kayıt altına alınmış olacağını dile getirdi.

218 bin üreticiyi ilgilendiriyor

Düzenlemenin 218 bin üreticiyi etkilediğini belirten Pakdemirli, “Kullanıcılar arazinin verimini arttıracak. Üretici isterse sonra araziyi satın alabilecek. Ucuz kredi imkanlarından, tarım sigortalarından ve arazinin kayıt altına alınmasıyla tarımsal desteklerden faydalanacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.