tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.7.2018

Menderes'te tarım küllerinden doğuyor

Menderes

İzmir-Menderes’te geçtiğimiz yıl yaşanan büyük yangında kül olan orman ve tarım arazileri dikilen meyve fidanlarıyla yeniden hayat buldu.

İzmir’in Menderes ilçesinde bundan tam 1 yıl önce çıkan ve ilçe tarihinde görülen en büyük yangın olarak kayıtlar geçen felaketin yaraları hızla sarılıyor. Yangının etkilediği geniş alanda hem ağaçlandırma hem de tarımsal üretime geri dönüş için hummalı çalışmalar yürütülüyor.

Ne olmuştu?

1 Temmuz 2017 tarihinde ormanlık alanda bırakılan cam parçaları nedeniyle başladığı düşünülen yangın Menderes’teki Tahtalı Barajı havzasında geniş bir alanı etkisi altına almıştı. Toplam bin hektar ormanlık alan ve 200 dönüm genişliğindeki tarım arazisini yok eden yangın ancak 4 gün sonra kontrol altına alınabilmişti.

Bölgenin oksijen kaynağı olan orman ağaçlarının yanı sıra zeytin, armut ve badem ağaçlarını küle döndüren yangının ardından bölgede doğal yaşamı ve üretimi yeniden canlandırmak için orman ekiplerinin başlattığı seferberlik 1 yılın ardından sonuçlarını vermeye başladı. 

menderes-te-tarim-kullerinden-doguyor2.jpg

Önce toprak analizi ve temizlik yapıldı

Yanan ağaçların kesilip taşınmasıyla başlayan çalışmalar kapsamında öncelikle toprak yapılan analizlerin ardından yangının olumsuz etkilerinden arındırılıp temizlendi. Bölgeye kurulması planlanan “Bereket Ormanı” için yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile çok sayıda kızılçam, kara selvi, akasya ve defne fidanı toprakla buluşturuldu.

Tarımsal üretim yeniden başlayacak

Yangında yok olan meyve bahçeleri, süs bitkisi seraları ve tarım ekipmanları nedeniyle zarar gören tarımsal üretim ise dikilen meyve fidanları ile canlandırılacak. Bu amaçla dikilen toplam 20 bin fidan arasında badem, ceviz, dut ve yabani elma ağaçları bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Antalya’da yaşanan yağış ve hortum afetinin ardından zaten zirvede gezen sebze fiyatlarının daha da artması şaşırtıcı olmayacak.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değeri hem yurtdışında hem de Türkiye’de ezberleri bozuyor. Şimdi sıra teşvik ve üretimde.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Türkiye tarımının geleceğinin tartışıldığı tarlasera Şubat sayısının armağanı ise geçen yılın panoramasını sunan Almanak 2018.