tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.6.2018

Havuç rekor kıran enflasyonun zirvesinde

Havuç rekor kıran enflasyonun zirvesinde

Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 20 artışla son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken yüzde 42 zamlanan havuç enflasyonun ilk sırasındaki ürün oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ait Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 20,16 oranında artan ÜFE’nin Ağustos 2003’ten bu yana en yüksek düzeye ulaştığı görülürken, enflasyondan en çok etkilenen ürünler arasında çok sayıda tarım ürünü bulunuyor.

Üretici fiyatları Mayıs ayı içinde yüzde 3,79’luk artış gösterirken, tüketici fiyatları bazında ise geçtiğimiz ilk sırasında fiyatları yüzde 41,98 oranında artan havuç bulunuyor. En çok zam gören diğer ürünler ise yüzde 35,14 ile kuru soğan, yüzde 34,65 ile patates ve yüzde 24,72 ile limon oldu. Meyve ürünlerinde ise en yoğun enflasyon yüzde 10,07 zamla elmada yaşandı.

Yakıt ve elektrikte de enflasyon

Tarımsal üreticileri doğrudan diğer sektörlerde de fiyat artışları dikkat çekiyor. TÜİK verilerine göre Mayıs ayı içinde ham petrol ve doğal gaz sektöründe yüzde 10,68; elektrik sektöründe yüzde 9,34; su sektöründe ise yüzde 1,15 oranında fiyat artışı gerçekleşti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.