tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.5.2018

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Pazara hızlı giriş yapan yeşil erikte üretici fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşerken üreticiler artık üretim maliyetlerini karşılayamadıklarını söylüyor.

Baharın sembolü olan yeşil erikte hasat sezonu açılırken lezzetiyle ünlü papaz erikler de tüketiciyle buluşmaya başladı. Ancak büyükşehirlerde kilosu 5 TL’ye kadar yükselen erik fiyatlarının aksine, 1,5-2 TL bandına düşen üretici fiyatları erik tarımının geleceğini de tehlikeye atıyor.

Mayıs ayının ortalarına kadar hasadı sürmesi beklenen yeşil erikte pazara en çok ürün veren bölgelerden olan İzmir, Manisa ve Aydın’da üreticiler 5 yıldır yükselmeyen ürün fiyatlarından şikayetçi. Artık üretim maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını söyleyen üreticiler “Eriğimizin tadı duruyor ama bu yıl biz üreticilerin tadı kaçık” diye konuşuyor.

O ilçede üretim 10 kat azaldı

Geçtiğimiz yıllarda yine beklentinin altında kalan fiyatlar ve bölgede arazilerde yapılan toplulaştırma çalışmaları sonucu binlerce erik ağacının kesildiğini söyleyen İzmir-Ödemişli erik üreticisi Hayri Kuşçu, “Erik fiyatları birkaç tüccarın inisiyatifinde. Umarız fiyatlar daha da düşmez” diyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde de geçmişte 5 bin ton civarında seyreden rekolte bu yıl 500 ton civarına kadar düşerken ilçeye bağlı Umurlu mahallesinden Mehmet Virgil, “Eskiden erik sezonunda tırlar hale girebilmek için sıra beklerdi. Gıda ihtiyacı artmasına rağmen üretim her geçen yıl düştü. Bu gidişle üretici tamamen vazgeçecek, sadece kendi yiyeceği kadar erik üretecek” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.