tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.5.2018

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Pazara hızlı giriş yapan yeşil erikte üretici fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşerken üreticiler artık üretim maliyetlerini karşılayamadıklarını söylüyor.

Baharın sembolü olan yeşil erikte hasat sezonu açılırken lezzetiyle ünlü papaz erikler de tüketiciyle buluşmaya başladı. Ancak büyükşehirlerde kilosu 5 TL’ye kadar yükselen erik fiyatlarının aksine, 1,5-2 TL bandına düşen üretici fiyatları erik tarımının geleceğini de tehlikeye atıyor.

Mayıs ayının ortalarına kadar hasadı sürmesi beklenen yeşil erikte pazara en çok ürün veren bölgelerden olan İzmir, Manisa ve Aydın’da üreticiler 5 yıldır yükselmeyen ürün fiyatlarından şikayetçi. Artık üretim maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını söyleyen üreticiler “Eriğimizin tadı duruyor ama bu yıl biz üreticilerin tadı kaçık” diye konuşuyor.

O ilçede üretim 10 kat azaldı

Geçtiğimiz yıllarda yine beklentinin altında kalan fiyatlar ve bölgede arazilerde yapılan toplulaştırma çalışmaları sonucu binlerce erik ağacının kesildiğini söyleyen İzmir-Ödemişli erik üreticisi Hayri Kuşçu, “Erik fiyatları birkaç tüccarın inisiyatifinde. Umarız fiyatlar daha da düşmez” diyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde de geçmişte 5 bin ton civarında seyreden rekolte bu yıl 500 ton civarına kadar düşerken ilçeye bağlı Umurlu mahallesinden Mehmet Virgil, “Eskiden erik sezonunda tırlar hale girebilmek için sıra beklerdi. Gıda ihtiyacı artmasına rağmen üretim her geçen yıl düştü. Bu gidişle üretici tamamen vazgeçecek, sadece kendi yiyeceği kadar erik üretecek” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.