tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.5.2018

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Pazara hızlı giriş yapan yeşil erikte üretici fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşerken üreticiler artık üretim maliyetlerini karşılayamadıklarını söylüyor.

Baharın sembolü olan yeşil erikte hasat sezonu açılırken lezzetiyle ünlü papaz erikler de tüketiciyle buluşmaya başladı. Ancak büyükşehirlerde kilosu 5 TL’ye kadar yükselen erik fiyatlarının aksine, 1,5-2 TL bandına düşen üretici fiyatları erik tarımının geleceğini de tehlikeye atıyor.

Mayıs ayının ortalarına kadar hasadı sürmesi beklenen yeşil erikte pazara en çok ürün veren bölgelerden olan İzmir, Manisa ve Aydın’da üreticiler 5 yıldır yükselmeyen ürün fiyatlarından şikayetçi. Artık üretim maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını söyleyen üreticiler “Eriğimizin tadı duruyor ama bu yıl biz üreticilerin tadı kaçık” diye konuşuyor.

O ilçede üretim 10 kat azaldı

Geçtiğimiz yıllarda yine beklentinin altında kalan fiyatlar ve bölgede arazilerde yapılan toplulaştırma çalışmaları sonucu binlerce erik ağacının kesildiğini söyleyen İzmir-Ödemişli erik üreticisi Hayri Kuşçu, “Erik fiyatları birkaç tüccarın inisiyatifinde. Umarız fiyatlar daha da düşmez” diyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde de geçmişte 5 bin ton civarında seyreden rekolte bu yıl 500 ton civarına kadar düşerken ilçeye bağlı Umurlu mahallesinden Mehmet Virgil, “Eskiden erik sezonunda tırlar hale girebilmek için sıra beklerdi. Gıda ihtiyacı artmasına rağmen üretim her geçen yıl düştü. Bu gidişle üretici tamamen vazgeçecek, sadece kendi yiyeceği kadar erik üretecek” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.