tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.5.2018

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Eriğin tadı aynı, üreticinin tadı yok!

Pazara hızlı giriş yapan yeşil erikte üretici fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşerken üreticiler artık üretim maliyetlerini karşılayamadıklarını söylüyor.

Baharın sembolü olan yeşil erikte hasat sezonu açılırken lezzetiyle ünlü papaz erikler de tüketiciyle buluşmaya başladı. Ancak büyükşehirlerde kilosu 5 TL’ye kadar yükselen erik fiyatlarının aksine, 1,5-2 TL bandına düşen üretici fiyatları erik tarımının geleceğini de tehlikeye atıyor.

Mayıs ayının ortalarına kadar hasadı sürmesi beklenen yeşil erikte pazara en çok ürün veren bölgelerden olan İzmir, Manisa ve Aydın’da üreticiler 5 yıldır yükselmeyen ürün fiyatlarından şikayetçi. Artık üretim maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını söyleyen üreticiler “Eriğimizin tadı duruyor ama bu yıl biz üreticilerin tadı kaçık” diye konuşuyor.

O ilçede üretim 10 kat azaldı

Geçtiğimiz yıllarda yine beklentinin altında kalan fiyatlar ve bölgede arazilerde yapılan toplulaştırma çalışmaları sonucu binlerce erik ağacının kesildiğini söyleyen İzmir-Ödemişli erik üreticisi Hayri Kuşçu, “Erik fiyatları birkaç tüccarın inisiyatifinde. Umarız fiyatlar daha da düşmez” diyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde de geçmişte 5 bin ton civarında seyreden rekolte bu yıl 500 ton civarına kadar düşerken ilçeye bağlı Umurlu mahallesinden Mehmet Virgil, “Eskiden erik sezonunda tırlar hale girebilmek için sıra beklerdi. Gıda ihtiyacı artmasına rağmen üretim her geçen yıl düştü. Bu gidişle üretici tamamen vazgeçecek, sadece kendi yiyeceği kadar erik üretecek” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.