tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.2.2018

Zirai bayilik sınavı belirsizliğini koruyor

Zirai bayilik sınavı belirsizliği koruyor

Ziraat mühendislerinin her yıl heyecanla beklediği Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı’na yönelik henüz resmi bir takvim yayınlanmazken, adaylar konunun bir an önce netleştirilmesini bekliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılında beri genellikle her yıl ilkbahar aylarında gerçekleştirilen Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı için takvim bu yıl açıklanmadı.

Çoğunlukla ocak ayının ilk yarısında duyurusu yapılan sınav takviminin hala açıklanmamış olması, sınava girmeyi planlayan adaylarda “ertelenecek mi, yoksa iptal mi oldu” sorularına yol açıyor. Sınava hazırlanan adayların bilgi paylaşımı yaptığı forum ve sosyal medya hesaplarında ise sınavın sonbahar aylarına ertelendiği söylentileri yer bulmaya başladı. Ancak Bakanlık şimdiye kadar konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil.

Tartışmalar bu yıl da yoğun

Bayilik sınavına ziraat mühendisleri ve bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş ziraat tekniker ile teknisyenlerinin yanı sıra eczacı, kimya mühendisi ve kimyagerler de katılabiliyor. Ziraat mühendisleri, teknikerleri ve teknisyenleri çoğunlukla eczacı, kimyager ve kimya mühendislerinin de sınava girmesine tepkili. Bu tepkiler özellikle sınav dönemlerinde yoğun şekilde dillendiriliyor.

zirai-bayilik-sinavi-belirsizligini-koruyor1.jpg

Bir diğer tartışma ise konusu ise sınavın kendisiyle ilgili. Ziraat mühendisi, tekniker ve teknisyenlerin önemli bir bölümü ilgili bölümlerden mezun olan kişilerin sınavdan muaf olması gerektiğini düşünüyor.

Adaylar sınav yerinden memnun değil

Sınavın yalnızca Ankara’da yapılıyor oluşu da zirai ilaç bayisi açmayı planlayan adayların tepkisine yol açan bir diğer konu. Sınava girebilmek adına uzun bir yolculuk yapmak durumda kalan adaylar, bu durumun maddi olarak da kendilerini çok zorladıklarını ifade ediyor.

Kaynak konusunda belirsizlik var

Diğer yandan sınava hazırlanacak kaynaklar ve sınavın içeriği konusunda da bir takım karışıklıklar var. Adaylara kaynak olarak Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından hazırlanan 6 ciltlik Zirai Mücadele Teknik Talimatları Kitapları sunulurken, geçtiğimiz yıl sınavda bu kaynaklar dışında soru sorulduğu iddiası adayları tedirgin eden bir diğer neden olarak öne çıkıyor.

Bunun yanı sıra piyasada sınava yönelik hazırlanan pek çok kaynak olmasına karşın adaylar söz konusu karmaşadan ve konuların kapsamlı olmasından dolayı hangi kaynağa güveneceklerinden de tam olarak emin olamıyor.


Yorumlar
 • Alparslan Ulku

  Bu kadar işsiz ziraat mühendisi varken,bu kadar zirai ilaç bayi varken ,bu kadar fakülte ve akdemisyen varken kimsenin bu sınavım kaldrılmasına itiraz etmemesi ve devletin bu gereksiz sınav üzerinde niye durduğu akla mantığa sığmaz.Sınavla değil periyodik eğitimler vererek zirai ilaç kullanımını şekillendirmek gerekiyor.Eczacı insan ilacı satıyor doğrudan belgesi ile sınavsız eczane açıyor.Bizim bakanlığımız bizim aleyhimizde sınav yapıyor.Daha sustukça çok sınava gireriz.Sorarsan ziraat mühendisleri işsiz.işsizlik oranı yüksek.Bu saçma sapan soruları hazırlayanları ve sınavı kaldırın artık.

  Emine heper

  O kadar haklısın ki ve üstelik aynı sınava kimyager kimya mühendisinin ve eczacının giriyor olması ne acı

 • Nazım Aksoy

  Bu sınavın kaldırılmaması yada kaldırılması çok birşey ifade etmiyor zira 128 bin ziraat mühendisinin hali hazırda 75 bini ya issiz yada kendi isini yapmıyor. Tarımda kalite hak getire ürünler hem insan sağlığını bozuyor, hemde kalitesiz bu durumda madem ziraat mühendislerinin her alanda is yapmasına kısıt koyuyorsunuz kapatın gitsin bölümü kimsenin hayalleri ile oynamayın diplomalarada geçersiz serhi koyu oldu olacak herkes rahat bir nefes alsın

 • ahmetdemir

  Değerli bakanlık çalışanları ve mühendis arkadaşalar. Türkiyede okadar karmaşıklıklar varki sorma gitsin. Ne acı ki Ziraat Fakültesinde öğretim üyesi dahi bu sınava tabi tutuluyor. Böyle bir bakanlık olmaz olsun yerin dibine batsın 35 yıllık meslek hayatınada ders vererek geciren bu insanlara yapılan bir zulum dür. normal yeni mezun olmuş bir mühendisi al kursa tabi tut 15 gün sonra kendin sınav yap istiyorsan ama osym bakanlık toplu olarak yazılı sınava sokmak nedir bu ya arkadaşlar KENDİNİZE GELİN İNSANLARIN GURURU İLE OYNAMAYIN. BAKAN ZİRAATCİ BİLE OLMAYAN BİR ÜLKEDE DAHA NE BEKLERSİN Kİ. BİTKİSEL ÜRETİM GENEL MÜDÜRÜNÜN BİR VETERİNER OLDUĞU BİR ÜLKEDE NE YAPILABİLİR. ANCAK MASA BAŞINDA YAPILIR ODA BU ÜLKEDE TARIM YOK KALİTE YOK DENİR. OLMAZZZZ NEDEN KALİTELİ VE LİYAKAT SAHİBİ İNSANLARI O MAKAMA GETİRMEZ İSENİZ BÖYLE OLUR.... YAZIKLAR OLSUN BU TÜR SINAVLAR KALSIN KALKMALI YAYIMCILIK SINAVI MESELA BU NE NE YA ALLAH İÇİN .... ALLAH BUNLARI ÇIKARANLARI KAHRETSİN BAŞLARINA BELA ETSİN.....

 • Hüseyin Levent

  Bu sınav artık kalksın adalet istiyoruz ziraat ve ziraatçinin artık fark edilmesini talep ediyoruz bi ülkede tarım kalkınmadığı sürece o ülke sürünmeye mahkumdur

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Sebzede iki fırtına birleşirse…

Antalya’da yaşanan yağış ve hortum afetinin ardından zaten zirvede gezen sebze fiyatlarının daha da artması şaşırtıcı olmayacak.

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevirde yasalar değişiyor, peki ya üretim?

Kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değeri hem yurtdışında hem de Türkiye’de ezberleri bozuyor. Şimdi sıra teşvik ve üretimde.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Türkiye tarımının geleceğinin tartışıldığı tarlasera Şubat sayısının armağanı ise geçen yılın panoramasını sunan Almanak 2018.