tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2017

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Orta ve Doğu Karadeniz’de kurulacak gen bankası ile yerel domates çeşitleri yeniden üretime kazandırılacak.

Ordu’da yerel domates çeşitlerinin gen kaynaklarının araştırılması için çalışmalar başladı. Pazarın ve sanayinin beklentilerini karşılayacak çeşitlerin ortaya çıkarılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ilde bir de gen bankası kurulacak.

Tek tip üretime karşı

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde başlatılan çalışma ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen yerel domates popülasyonu üzerine incelemeler yapılacak. Araştırmanın temel amacı yerel tohumların ve genetik çeşitliliğin azalmasına yol açan tek tip yetiştiriciliğin önüne geçilmesi.

Domatese gen bankası geliyor

İlde kurulması planlanan gen bankası ise öncelikle artık üretimi yapılmayan ve yok olmaya yüz tutan çeşitlerin koruma altına alınmasını sağlayacak. Böylece bölgede üretim potansiyeli bulunan çeşitlerin incelenerek yeniden tarımsal üretime katılması amaçlanıyor.

Yerli tohumlarla yapılan üretim artacak

Karadeniz bölgesinden toplanan farklı domates genotiplerinin Ordu’nun ekolojik koşullarına adaptasyon becerilerini ortaya koyacaklarını söyleyen Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Yerli tohumlarla üretimi arttırarak ürünlerin gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmak istiyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.