tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2017

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Orta ve Doğu Karadeniz’de kurulacak gen bankası ile yerel domates çeşitleri yeniden üretime kazandırılacak.

Ordu’da yerel domates çeşitlerinin gen kaynaklarının araştırılması için çalışmalar başladı. Pazarın ve sanayinin beklentilerini karşılayacak çeşitlerin ortaya çıkarılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ilde bir de gen bankası kurulacak.

Tek tip üretime karşı

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde başlatılan çalışma ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen yerel domates popülasyonu üzerine incelemeler yapılacak. Araştırmanın temel amacı yerel tohumların ve genetik çeşitliliğin azalmasına yol açan tek tip yetiştiriciliğin önüne geçilmesi.

Domatese gen bankası geliyor

İlde kurulması planlanan gen bankası ise öncelikle artık üretimi yapılmayan ve yok olmaya yüz tutan çeşitlerin koruma altına alınmasını sağlayacak. Böylece bölgede üretim potansiyeli bulunan çeşitlerin incelenerek yeniden tarımsal üretime katılması amaçlanıyor.

Yerli tohumlarla yapılan üretim artacak

Karadeniz bölgesinden toplanan farklı domates genotiplerinin Ordu’nun ekolojik koşullarına adaptasyon becerilerini ortaya koyacaklarını söyleyen Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Yerli tohumlarla üretimi arttırarak ürünlerin gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmak istiyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.