tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2017

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Orta ve Doğu Karadeniz’de kurulacak gen bankası ile yerel domates çeşitleri yeniden üretime kazandırılacak.

Ordu’da yerel domates çeşitlerinin gen kaynaklarının araştırılması için çalışmalar başladı. Pazarın ve sanayinin beklentilerini karşılayacak çeşitlerin ortaya çıkarılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ilde bir de gen bankası kurulacak.

Tek tip üretime karşı

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde başlatılan çalışma ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen yerel domates popülasyonu üzerine incelemeler yapılacak. Araştırmanın temel amacı yerel tohumların ve genetik çeşitliliğin azalmasına yol açan tek tip yetiştiriciliğin önüne geçilmesi.

Domatese gen bankası geliyor

İlde kurulması planlanan gen bankası ise öncelikle artık üretimi yapılmayan ve yok olmaya yüz tutan çeşitlerin koruma altına alınmasını sağlayacak. Böylece bölgede üretim potansiyeli bulunan çeşitlerin incelenerek yeniden tarımsal üretime katılması amaçlanıyor.

Yerli tohumlarla yapılan üretim artacak

Karadeniz bölgesinden toplanan farklı domates genotiplerinin Ordu’nun ekolojik koşullarına adaptasyon becerilerini ortaya koyacaklarını söyleyen Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Yerli tohumlarla üretimi arttırarak ürünlerin gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmak istiyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.