tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.8.2017

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Karadeniz’in domates çeşitliliği koruma altına alınıyor

Orta ve Doğu Karadeniz’de kurulacak gen bankası ile yerel domates çeşitleri yeniden üretime kazandırılacak.

Ordu’da yerel domates çeşitlerinin gen kaynaklarının araştırılması için çalışmalar başladı. Pazarın ve sanayinin beklentilerini karşılayacak çeşitlerin ortaya çıkarılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında ilde bir de gen bankası kurulacak.

Tek tip üretime karşı

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde başlatılan çalışma ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen yerel domates popülasyonu üzerine incelemeler yapılacak. Araştırmanın temel amacı yerel tohumların ve genetik çeşitliliğin azalmasına yol açan tek tip yetiştiriciliğin önüne geçilmesi.

Domatese gen bankası geliyor

İlde kurulması planlanan gen bankası ise öncelikle artık üretimi yapılmayan ve yok olmaya yüz tutan çeşitlerin koruma altına alınmasını sağlayacak. Böylece bölgede üretim potansiyeli bulunan çeşitlerin incelenerek yeniden tarımsal üretime katılması amaçlanıyor.

Yerli tohumlarla yapılan üretim artacak

Karadeniz bölgesinden toplanan farklı domates genotiplerinin Ordu’nun ekolojik koşullarına adaptasyon becerilerini ortaya koyacaklarını söyleyen Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Yerli tohumlarla üretimi arttırarak ürünlerin gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmak istiyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Bir yıl taze kalan elma artık satışta

Dünyanın en uzun raf ömürlü elması "Cosmic Crisp", 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu.

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da çimlerle çilekler karşı karşıya!

Antalya’da üreticiden kiralanan tarım arazileri üzerine inşa edilen çim sahalar bölgede tarıma dair endişe yaratmaya başladı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni on yılın ilk sayısında yine dopdolu içeriğiyle okurlarının karşısına çıkıyor.