tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.8.2017

İzinli GDO yemlere 4 yeni çeşit eklendi

İzinli GDO yemlere 4 yeni çeşit eklendi

Hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş 3 soya ve 1 mısır çeşidinin Türkiye’ye girişi onaylandı.

Türkiye’de yalnızca hayvancılık sektöründe kullanımına izin verilen genetiği değiştirilmiş (GD) ürün çeşitlerine yenileri ekleniyor. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) başvurusunu değerlendiren Biyogüvenlik Kurulu, 3 adet soya ve 1 adet mısır çeşidinin hayvan yemlerinde kullanılmasını onayladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyoekonomik Değerlendirme Komitesi tarafından hazırlanan raporları değerlendiren Kurul, 4 çeşidin de yalnızca hayvan yemlerinde belirlenen şartlara uyulması koşuluyla ithalatına izin verdi.

Tüm süreçler denetlenecek

İthalatı yapacak kuruluşların söz konusu ürünlerin ayırt edici kimlik, geçerlilik süresi, risk yönetimi ve piyasa denetiminin yanı sıra etiketleme ve ambalajlama aşamalarından nakliye, işleme ve arıtım işlemlerine kadar tüm süreçlerde önceden belirlenmiş ölçütlere uyma zorunluluğu bulunuyor.

İzinli çeşitler 36 oldu

Bu 4 yeni ürünle birlikte ithalatına izin verilen GDO’ların sayısı 36’ya çıkmış oldu. Biyogüvenlik Kurulu bugüne kadar toplam 10 adet genetiği değiştirilmiş soya ve 26 adet genetiği değiştirilmiş mısır çeşidinin hayvan yemi olarak kullanılmasına izin verdi.

GDO yetiştirmek yasak

Türkiye’de gıda amaçlı GDO’ların ithalatı ve kullanımı tamamıyla yasak. İthal edilen GDO’lar ise yalnızca hayvan beslenmesi amacıyla kullanılıyor. Aynı şekilde, ülke içinde hayvan ya da insan beslenmesine yönelik tüm GDO tarım ürünlerinin ekilmesi ve yetiştirilmesine de izin verilmiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.