tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.6.2017

Türk bitki bilimciden büyük başarı

Türk bitki bilimciden büyük başarı

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden bitki bilimci Seçkin Eroğlu, ABD Tarım Bakanlığı’nın Norman Borlaug adına düzenlediği burs programına Türkiye’den kabul edilen ilk isim oldu.

Türkiye’de bitki ve tarım bilimleri adına gururlandıran bir haber İzmir’den geldi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Eroğlu, bitkilerde demir eksikliği üzerine yaptığı çalışmalarla ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Borlaug Burs Programı’na kabul edildi.

Türkiye’den giden ilk isim

Tarımın tarihine damga vuran tarım bilimci Norman Borlaug’un adına 2004 yılından bu yana düzenlenen USDA Norman E. Borlaug Uluslararası Bilim ve Teknoloji Burs Programı’na bu yıl 30 farklı ülkeden bilim insanı başvuru yaptı. Bin 500’ün üzerinde aday arasından seçilerek 40 bin dolarlık araştırma bursunu almaya hak kazanan Eroğlu, Türkiye’den bu başarıyı gösteren ilk bitki bilimci oldu.

13 hafta sürecek

Program kapsamında Virginia Tech Üniversitesi Bitki Patalojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Elizabeth Grabau’nun yönetiminde 13 haftalık sürecek çalışmalara katılacak olan Eroğlu, tarım alanına damga vurma potansiyeli görülen genç araştırmacıların davet edildiği programa Türkiye’den seçilmenin onur verici olduğunu dile getiriyor.

Bitkide demir eksikliği verimi ve insan sağlığını etkiliyor

Türkiye gibi toprakları kireçli tarım arazilerine sahip ülkelerde bitkilerdeki demir eksikliğinin verim kayıplarına yol açtığını söyleyen Eroğlu, “Ayrıca bu ürünlerle beslenen insanımızda demir eksikliğine bağlı kansızlık yaygın olarak görülüyor. Çalışmalarımız sonucunda bu eksikliği giderim hem verimi arttırmak hem de insanlara daha sağlıklı ürünler sunabilmeyi umuyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.