tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2017

Tarımı şehirde öğrenmek mümkün!

Tarımı şehirde öğrenmek mümkün!

Ankara'nın Çankaya ilçesinde tarıma ilgi duyanları buluşturan Kent Tarım Hobi Evi’nde tarımsal eğitim ile bitkisel üretim süreci birlikte ilerliyor.

Dünyada örnekleri her geçen gün artan kentsel tarım alanlarına bir yenisi de Ankara'da eklendi. Çankaya’da bulunan Kent Tarım Hobi Evi’nde sebze yetiştiriciliğinden kompost yapımına kadar farklı konularda eğitim alanlar vatandaşlar, öğrendiklerini mahalle bostanında uygulama fırsatı buluyor.

Bostanda ekim zamanı

Çankaya Belediyesi tarafından Mutlukent mahallesinde 2 bin metrekare alan üzerinde kurulan Kent Tarım Hobi Evi’nde verilen ücretsiz dersler arasında ıspanak, havuç, turp gibi sebzelerin yetiştirme yöntemlerinin yanı sıra dikey bahçe teknikleri, organik pazar tanıtımları ve kompost gübre üretimi de bulunuyor.

Mahalle bostanında uygulamaya geçirilen eğitimler sonucu kursiyerlerin doğrudan tarımsal üretimin parçası olması sağlanıyor. Bostanda bugünlerde salatalık, tarla domatesi, köy biberi, kaşıkçı kavunu, Girit kabak ve sakız kabak tohumlarının ekimi sürüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Tohum, gübre ve ilaçta da tanzim satış olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sebze ve meyvede getirilen tanzim satış uygulamasının tohum, tarım ilacı ve gübre de başlaması için çalışma yapıldığını söyledi.