tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.4.2017

Kuru fasulyeye de ithalat teşviki

kuru-fasulyeye-de-ithalat-tesviki.jpg

Nohuttan sonra kuru fasulyede de ithalatı arttırma kararı alındı. Fasulyede Eylül ayına kadar kaldırılan gümrük vergisi kırmızı biberde de düşürülecek.

İç pazarda yüksek fiyatlarla boğuşan ürünlerde önlem olarak ithalatı geçici süreyle arttırma kararı alındı. Buna göre kuru fasulye ithalatı önümüzdeki Eylül ayına kadar gümrük vergisinden muaf olacak.

16 Nisan Referandumunun ardından yapılan ilk yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında açılan gıda ürünlerindeki enflasyon tartışmaları sonucu, geçtiğimiz ay nohut ithalatının artırılması yönünde alınan kararın kuru fasulye ve kırmızı biberde de uygulanması kararlaştırıldı.

Mayıs’tan itibaren düşmesi bekleniyor

Yurtiçinde kuru fasulyenin toptan diyarı 6-13 TL, perakende fiyatı ise 8-15 TL arasında değişiyor. Kırmızı biberin ise ortalama pazar fiyatı 10 TL, market fiyatları ise 13 TL’ye yükselmiş durumda.  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye göre alınan tedbirlerin gıda ürünlerindeki enflasyonu Mayıs ayından itibaren düşürmesi bekleniyor.

Tarım ürünlerinde enflasyon durmuyor

Son 1 yıl içinde yüzde 58 fiyat artışı yaşanan nohutta yüzde 18,3 olan gümrük vergisi de geçtiğimiz ay içinde Temmuz ayına kadar kaldırılmıştı. Mart 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasında tarım ürünlerindeki ortalama enflasyon ise yüzde 4,39’a ulaştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Antepfıstığını hayata koronavirüs mü döndürdü?

Muğla'da 30 yıldır ürün alınamayan aşılı menengiç ağaçları bu yıl beklenmedik şekilde meyve veriyor. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarımda kullanılan 16 etken maddeye yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı zirai mücadelede kullanılan 16 farklı kimyasal bileşenin 2022 yılına kadar yasaklanmasına karar verdi.

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muzun fiyatı yollarda artıyor!

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.