tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.4.2017

Kuru fasulyeye de ithalat teşviki

kuru-fasulyeye-de-ithalat-tesviki.jpg

Nohuttan sonra kuru fasulyede de ithalatı arttırma kararı alındı. Fasulyede Eylül ayına kadar kaldırılan gümrük vergisi kırmızı biberde de düşürülecek.

İç pazarda yüksek fiyatlarla boğuşan ürünlerde önlem olarak ithalatı geçici süreyle arttırma kararı alındı. Buna göre kuru fasulye ithalatı önümüzdeki Eylül ayına kadar gümrük vergisinden muaf olacak.

16 Nisan Referandumunun ardından yapılan ilk yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında açılan gıda ürünlerindeki enflasyon tartışmaları sonucu, geçtiğimiz ay nohut ithalatının artırılması yönünde alınan kararın kuru fasulye ve kırmızı biberde de uygulanması kararlaştırıldı.

Mayıs’tan itibaren düşmesi bekleniyor

Yurtiçinde kuru fasulyenin toptan diyarı 6-13 TL, perakende fiyatı ise 8-15 TL arasında değişiyor. Kırmızı biberin ise ortalama pazar fiyatı 10 TL, market fiyatları ise 13 TL’ye yükselmiş durumda.  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye göre alınan tedbirlerin gıda ürünlerindeki enflasyonu Mayıs ayından itibaren düşürmesi bekleniyor.

Tarım ürünlerinde enflasyon durmuyor

Son 1 yıl içinde yüzde 58 fiyat artışı yaşanan nohutta yüzde 18,3 olan gümrük vergisi de geçtiğimiz ay içinde Temmuz ayına kadar kaldırılmıştı. Mart 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasında tarım ürünlerindeki ortalama enflasyon ise yüzde 4,39’a ulaştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.