tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.4.2017

Kuru fasulyeye de ithalat teşviki

kuru-fasulyeye-de-ithalat-tesviki.jpg

Nohuttan sonra kuru fasulyede de ithalatı arttırma kararı alındı. Fasulyede Eylül ayına kadar kaldırılan gümrük vergisi kırmızı biberde de düşürülecek.

İç pazarda yüksek fiyatlarla boğuşan ürünlerde önlem olarak ithalatı geçici süreyle arttırma kararı alındı. Buna göre kuru fasulye ithalatı önümüzdeki Eylül ayına kadar gümrük vergisinden muaf olacak.

16 Nisan Referandumunun ardından yapılan ilk yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında açılan gıda ürünlerindeki enflasyon tartışmaları sonucu, geçtiğimiz ay nohut ithalatının artırılması yönünde alınan kararın kuru fasulye ve kırmızı biberde de uygulanması kararlaştırıldı.

Mayıs’tan itibaren düşmesi bekleniyor

Yurtiçinde kuru fasulyenin toptan diyarı 6-13 TL, perakende fiyatı ise 8-15 TL arasında değişiyor. Kırmızı biberin ise ortalama pazar fiyatı 10 TL, market fiyatları ise 13 TL’ye yükselmiş durumda.  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye göre alınan tedbirlerin gıda ürünlerindeki enflasyonu Mayıs ayından itibaren düşürmesi bekleniyor.

Tarım ürünlerinde enflasyon durmuyor

Son 1 yıl içinde yüzde 58 fiyat artışı yaşanan nohutta yüzde 18,3 olan gümrük vergisi de geçtiğimiz ay içinde Temmuz ayına kadar kaldırılmıştı. Mart 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasında tarım ürünlerindeki ortalama enflasyon ise yüzde 4,39’a ulaştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Şura kararları tarıma dair ne söylüyor?

Üçüncüsü düzenlenen Tarım Şurası'nda üretim planlamasının devlet güvencesi altına alınması ve Su Kanunu çıkarılması öngörülüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

tarlasera Aralık sayısı çıktı!

Türkiye’nin ihracata yönelik ürünlerini inceleyen tarlasera bu ay Bitki Koruma & Besleme ekinin yeni sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.