tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.3.2017

Rusya’nın ihracat yasağına dair flaş açıklama

Rusya’nın ihracat yasağına dair flaş açıklama!

Rusya’nın bazı tarım ürünlerinde Türkiye’ye uygulanan ambargonun kaldırdığı açıklandı.

Türkiye-Rusya arasında çoğu sebze-meyve ürününde devam eden ticaret yasaklarına dair flaş bir gelişme yaşandı. Buna göre bazı tarım ürünlerinde Türkiye üzerindeki ihracat yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Ayrıntılar bekleniyor

Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğü açılanan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Türkiye’den bazı tarım ürünlerinin ihracatına olanak tanıyan kararnameyi imzaladığı belirtildi. Konunun ayrıntıları ve yasağın hangi ürünlerde kalktığına dair bir açıklama ise henüz gelmedi.

2015 Kasım’ında yaşanan uçak krizinin ardından 2016 yılının ilk gününden itibaren başlayan ambargo kapsamında temel sebze-meyve ürünlerinin çoğunda Rusya’ya yapılan ihracat kesilmişti. Geçtiğimiz Eylül ayında ise narenciye ürünlerinde iki ülke arasındaki ticaret yeniden başlamıştı.

Üreticiler kaybın telafi edilmesini istiyor

Yasağın devam ettiği ürünler arasında domates, biber, patlıcan, kabak gibi sebzelerin yanı sıra nar, çilek, üzüm gibi meyveler de bulunuyor. Ambargo süresince önemli gelir kaybına uğrayan üretici ve ihracatçılar Rusya pazarının yeniden açılmasını talep ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.