tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.3.2017

Rusya’nın ihracat yasağına dair flaş açıklama

Rusya’nın ihracat yasağına dair flaş açıklama!

Rusya’nın bazı tarım ürünlerinde Türkiye’ye uygulanan ambargonun kaldırdığı açıklandı.

Türkiye-Rusya arasında çoğu sebze-meyve ürününde devam eden ticaret yasaklarına dair flaş bir gelişme yaşandı. Buna göre bazı tarım ürünlerinde Türkiye üzerindeki ihracat yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Ayrıntılar bekleniyor

Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğü açılanan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Türkiye’den bazı tarım ürünlerinin ihracatına olanak tanıyan kararnameyi imzaladığı belirtildi. Konunun ayrıntıları ve yasağın hangi ürünlerde kalktığına dair bir açıklama ise henüz gelmedi.

2015 Kasım’ında yaşanan uçak krizinin ardından 2016 yılının ilk gününden itibaren başlayan ambargo kapsamında temel sebze-meyve ürünlerinin çoğunda Rusya’ya yapılan ihracat kesilmişti. Geçtiğimiz Eylül ayında ise narenciye ürünlerinde iki ülke arasındaki ticaret yeniden başlamıştı.

Üreticiler kaybın telafi edilmesini istiyor

Yasağın devam ettiği ürünler arasında domates, biber, patlıcan, kabak gibi sebzelerin yanı sıra nar, çilek, üzüm gibi meyveler de bulunuyor. Ambargo süresince önemli gelir kaybına uğrayan üretici ve ihracatçılar Rusya pazarının yeniden açılmasını talep ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Goji berry hayatını değiştirdi

Goji berry hayatını değiştirdi

10 yıl önce tanıştığı goji berry meyvesinin yetiştiriciliğini öğrenen Ayten Çot, bugün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatla adından söz ettiriyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.