tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.3.2017

Rusya’nın ihracat yasağına dair flaş açıklama

Rusya’nın ihracat yasağına dair flaş açıklama!

Rusya’nın bazı tarım ürünlerinde Türkiye’ye uygulanan ambargonun kaldırdığı açıklandı.

Türkiye-Rusya arasında çoğu sebze-meyve ürününde devam eden ticaret yasaklarına dair flaş bir gelişme yaşandı. Buna göre bazı tarım ürünlerinde Türkiye üzerindeki ihracat yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Ayrıntılar bekleniyor

Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğü açılanan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Türkiye’den bazı tarım ürünlerinin ihracatına olanak tanıyan kararnameyi imzaladığı belirtildi. Konunun ayrıntıları ve yasağın hangi ürünlerde kalktığına dair bir açıklama ise henüz gelmedi.

2015 Kasım’ında yaşanan uçak krizinin ardından 2016 yılının ilk gününden itibaren başlayan ambargo kapsamında temel sebze-meyve ürünlerinin çoğunda Rusya’ya yapılan ihracat kesilmişti. Geçtiğimiz Eylül ayında ise narenciye ürünlerinde iki ülke arasındaki ticaret yeniden başlamıştı.

Üreticiler kaybın telafi edilmesini istiyor

Yasağın devam ettiği ürünler arasında domates, biber, patlıcan, kabak gibi sebzelerin yanı sıra nar, çilek, üzüm gibi meyveler de bulunuyor. Ambargo süresince önemli gelir kaybına uğrayan üretici ve ihracatçılar Rusya pazarının yeniden açılmasını talep ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.