tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2017

Traktör alımına yönelik krediler artışta

Traktör alımına yönelik krediler artışta

Ziraat Bankası kredilerinde mekanizasyona yönelik destek artarken, 2017 yılında en çok kredi verilecek yatırımlar da açıklandı.

Yıl sonu itibariyle açıklanan Ziraat Bankası tarımsal yatırım kredilerinde traktör alımına yönelik krediler ilk sırada yer aldı. Mekanizasyon kredileri 2016’da yüzde 38 artarken, bitkisel üretime yönelik krediler yüzde 18 artış gösterdi.

Faiz indirim oranı yüzde 75

Üreticilerin mekanizasyon seviyesinin yükseltilmesini amaçladıklarını belirten Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, “Tarım makinelerine yönelik 1,5 milyon TL’ye kadar kullandırılacak kredilerdeki faiz indirim oranı da yüzde 50’den yüzde 75’e çıkarıldı” bilgisini verdi.

İşletme kredileri artışta

Ziraat Bankası tarafından üreticilere kullandırılan kredilerin yüzde 37’sinin yatırıma yönelik harcamalardan oluşuyor. Yatırım kredilerinin 2016 yılında yüzde 22, işletme kredilerinin ise yüzde 27 arttığını söyleyen Göğebakan, “Kredilerden kaynaklanan takipteki kredi oranlarının yüzde 0,98 düzeyinde kalması ise sevindirici” diye konuştu.

Bahçecilik, depoculuk ve örtü altı üretime destek

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre 2017 yılında da başta mekanizasyon olmak üzere en çok destek görecek tarımsal yatırımlar şunlar olacak: Meyve bahçesi tesisi, örtü altı tarım, yağlı tohum üreticiliği, yurtiçi sertifikalı tohum yetiştiriciliği, lisanslı depoculuk ve soğuk hava depoculuğu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.