tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.1.2017

Traktör alımına yönelik krediler artışta

Traktör alımına yönelik krediler artışta

Ziraat Bankası kredilerinde mekanizasyona yönelik destek artarken, 2017 yılında en çok kredi verilecek yatırımlar da açıklandı.

Yıl sonu itibariyle açıklanan Ziraat Bankası tarımsal yatırım kredilerinde traktör alımına yönelik krediler ilk sırada yer aldı. Mekanizasyon kredileri 2016’da yüzde 38 artarken, bitkisel üretime yönelik krediler yüzde 18 artış gösterdi.

Faiz indirim oranı yüzde 75

Üreticilerin mekanizasyon seviyesinin yükseltilmesini amaçladıklarını belirten Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, “Tarım makinelerine yönelik 1,5 milyon TL’ye kadar kullandırılacak kredilerdeki faiz indirim oranı da yüzde 50’den yüzde 75’e çıkarıldı” bilgisini verdi.

İşletme kredileri artışta

Ziraat Bankası tarafından üreticilere kullandırılan kredilerin yüzde 37’sinin yatırıma yönelik harcamalardan oluşuyor. Yatırım kredilerinin 2016 yılında yüzde 22, işletme kredilerinin ise yüzde 27 arttığını söyleyen Göğebakan, “Kredilerden kaynaklanan takipteki kredi oranlarının yüzde 0,98 düzeyinde kalması ise sevindirici” diye konuştu.

Bahçecilik, depoculuk ve örtü altı üretime destek

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre 2017 yılında da başta mekanizasyon olmak üzere en çok destek görecek tarımsal yatırımlar şunlar olacak: Meyve bahçesi tesisi, örtü altı tarım, yağlı tohum üreticiliği, yurtiçi sertifikalı tohum yetiştiriciliği, lisanslı depoculuk ve soğuk hava depoculuğu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.