tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.1.2017

Bayramiç’in altın elması tescillendi

Bayramiç’in altın elması tescillendi

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen Bayramiç elması için yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu onaylandı.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi sınırları içinde kalan Kaz dağlarının eteklerinde yetişen Bayramiç elma için yapılan Coğrafi İşaret tescil başvurusu onaylandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin desteğiyle hazırladıkları projeyi 30 Ekim tarihinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduklarını söyleyen Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Bayramiç elmasını kimliğe kavuşturmak ve kendi adıyla satmayı amaçlıyoruz” diyor.

Mitolojik çağlardan bu yana yetiştiriliyor

Bayramiç elmasının, Türkiye elma üretiminin yüzde 5’ini sağlayan Bayramiç bölgesinde mitolojik çağlardan bu yana yetiştirildiği biliniyor. Mitolojide Çoban Paris’in Afrodit’e verdiği “altın elma”nın ta kendisi olan bu ürün yerel pazarlarda Evciler, Karaköy, Çırpılar, Kaz Dağı Elması adıyla satılıyor. “Bayramiç’in sarı renkli Golden Delicious çeşidi Türkiye şartlarında diğer bölgelerden daha kaliteli şekilde yetişiyor” diyen Pehlivan, Coğrafi İşaret Tescili ile bunu durumun resmileştiğini söylüyor.

Kendi logosu ile satılacak

“Bayramiç elmasına Coğrafi İşareti almamıza neden olan en önemli faktör, bölgede gece ve gündüz sıcaklık farkı nedeniyle ürünün aromasının daha lezzetli ve tadının daha güzel olması” diyen Pehlivan, ürünün bundan böyle pazarda Coğrafi İşaret logosuyla satılacağını, daha yüksek bir fiyat bulabileceğini ve bunun da üreticiye daha fazla katma değer sağlamış olacağını dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.