tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.1.2017

Pazar tezgahlarında tek tip etiket devri

Pazar tezgahlarında tek tip etiket devri

Antalya-Muratpaşa’da pazar tezgahlarında tek tip etiket zorunluluğu geldi. Yeni uygulama ile ürün fiyatı ve üretim yerine dair yanıltıcı bilgilerin önüne geçilecek.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Türkiye’nin semt pazarlarına örnek olacak bir uygulama geldi. Şirinyalı pazarında bu hafta başlatılan uygulamaya göre tezgahlarda bulunan ürün etiketleri tek tip olacak.

İlçe genelinde kurulan 27 semt pazarında tüketiciye sunulan tüm ürünlerde Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün hazırladığı tek tip etiketler yer alacak. Etiketlerde ürünün adı, cinsi, birim fiyatı ve üretim yerinin yanı sıra üretim yöntemi de “Geleneksel, Organik Tarım, İyi Tarım” ibareleriyle belirtilecek.

Fiyat karmaşasının önüne geçilecek

Tek tip etiket uygulamasının iki temel amacı var: Eksik, tutarsız ya da yanlış ürün ve fiyat bilgilerinin önüne geçmek ve yöresel ürünlerin değerini korumak. Pazarlarda elle hazırlanan etiketlerde özellikle kuruşların ayırt edilmesinde sorun yaşandığını söyleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “9,99 TL” gibi küsuratlı fiyat kullanımının önüne geçileceğini söylüyor.

Her portakal Finike değildir!

Ürünlerin üretim yerlerini belirtmenin de zorunlu hale getirildiğini dile getiren Uysal, “Örneğin portakal ya da narda, o bölgede üretilsin üretilmesin, tüm ürünler Finike portakalı, Çığlık narı etiketini taşıyor. Bu durum, ürünlerin kendine has aroma ve tadının karşımasına, değerinin yok olmasına neden oluyor. Ürün marka değerini kaybediyor” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.