tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.1.2017

Pazar tezgahlarında tek tip etiket devri

Pazar tezgahlarında tek tip etiket devri

Antalya-Muratpaşa’da pazar tezgahlarında tek tip etiket zorunluluğu geldi. Yeni uygulama ile ürün fiyatı ve üretim yerine dair yanıltıcı bilgilerin önüne geçilecek.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Türkiye’nin semt pazarlarına örnek olacak bir uygulama geldi. Şirinyalı pazarında bu hafta başlatılan uygulamaya göre tezgahlarda bulunan ürün etiketleri tek tip olacak.

İlçe genelinde kurulan 27 semt pazarında tüketiciye sunulan tüm ürünlerde Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün hazırladığı tek tip etiketler yer alacak. Etiketlerde ürünün adı, cinsi, birim fiyatı ve üretim yerinin yanı sıra üretim yöntemi de “Geleneksel, Organik Tarım, İyi Tarım” ibareleriyle belirtilecek.

Fiyat karmaşasının önüne geçilecek

Tek tip etiket uygulamasının iki temel amacı var: Eksik, tutarsız ya da yanlış ürün ve fiyat bilgilerinin önüne geçmek ve yöresel ürünlerin değerini korumak. Pazarlarda elle hazırlanan etiketlerde özellikle kuruşların ayırt edilmesinde sorun yaşandığını söyleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “9,99 TL” gibi küsuratlı fiyat kullanımının önüne geçileceğini söylüyor.

Her portakal Finike değildir!

Ürünlerin üretim yerlerini belirtmenin de zorunlu hale getirildiğini dile getiren Uysal, “Örneğin portakal ya da narda, o bölgede üretilsin üretilmesin, tüm ürünler Finike portakalı, Çığlık narı etiketini taşıyor. Bu durum, ürünlerin kendine has aroma ve tadının karşımasına, değerinin yok olmasına neden oluyor. Ürün marka değerini kaybediyor” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.